Dobór odpowiednich roślin do ogrodu może niekiedy nastręczać trudności. Częstym problemem są zestawienia kolorystyczne. Bogaty świat kwitnących okazale roślin jest naprawdę wielki. Nawet jeśli chcemy urządzić ogród w kolorach niebieskich.

Rośliny o niebieskich kwiatach

Wśród wielu gatunków roślin uprawianych w naszym klimacie te które mają fioletowe lub niebieskie kwiaty stanowią całkiem spory procent.

Krzewy

Wieloletnie rośliny o zdrewniałych pędach, przy minimum opieki odwdzięczą się nam z nawiązką wielką burzą kwiatów.

Budleja Dawida to krzew dorastający do 2 metrów wysokości. Jego szczególną ozdobą są pachnące kwiaty, zebrane w duże bo nawet osiągające 20 cm wiechy, wabią do ogrodu motyle.

Wisteria inaczej Glicynia to bardzo okazałe i mocno rosnące pnącze. Wymaga silnych podpór. Jej największą ozdobą są pachnące jasnofioletowe kwiaty zebrane w długie wiechy nawet ponad 30 cm długości.

Hibiskus fioletowy zwany też ketmią syryjską. To krzew, który w sprzyjających warunkach osiąga okazałe rozmiary. Obsypany dużymi pojedynczymi kwiatami koloru niebiesko fioletowego jest niecodzienną ozdobą ogrodu. Można z niego też tworzyć żywopłoty.

Byliny

Obsadzając ogród bylinami ozdobnymi (https://www.podkarpackiesady.pl/13-byliny-i-trawy-ozdobnemożna stworzyć zakątek, który będzie kwitł cały sezon praktycznie bez przerwy.

Aster alpejski to wieloletnia bylina z rodzaju tych odpornych, kwitnie nawet w półcieniu. Kwiaty ma fioletowo niebieskie przypominające stokrotki tylko większe.

Barwinek to zimozielona krzewinka, która jak się rozrośnie okrywa glebę niczym dywan. Wiosną pojawiają się gwiaździste, niebieskie kwiatki. Nie wymaga zbyt dużych nakładów pracy i dobrze sobie radzi w cieniu.

Dzwonki w tym dalmatyński który tworzy piękne kępy zakwitające w czerwcu ładnymi kwiatkami o kształcie gwiazdek. To idealna roślina na obrzeża rabatek, odporna na suszę.

Lawenda to chyba pierwszy z niebiesko kwitnących kwiatów jaki powinien nam przyjść w tym momencie na myśl. Nie wymagająca w uprawie, odporna na suszę, wymaga tylko okrycia na zimę.

Do jakich ogrodów pasują niebieskie kwiaty

Ogólnie kolor niebieski oddala perspektywę. Możemy to całkiem sprawnie wykorzystać w małych ogródkach do optycznego powiększania przestrzeni. Ponadto o wiele bardziej atrakcyjnie wyglądają niebieskie kwiaty w rozproszonym świetle niż w słońcu.

Małe ogrody

Mały ogród obsadzony niebieskimi kwiatami wygląda na większy niż jest w rzeczywistości. Także jeśli planujemy w nim miejsce do spędzania wolnego czasu warto zadbać dodatkowo o odpowiednią ilość cienia. Więc samo przez się niebieskie kwiaty w takim towarzystwie będą wyglądały szczególnie dekoracyjnie.

Niebiesko kwitnący ogród na pewno będzie przedstawiał bardzo interesujący widok, obok którego nikt nie przejdzie obojętnie. Odpowiednio dobierając rośliny możemy stworzyć naprawdę śliczny zakątek kwitnący od wiosny do jesieni.

Artykuł pomógł zredagować Internetowy Sklep Ogrodniczy PodkarpackieSady.pl

Źródła: