domCiepły dom to dom nie tylko dobrze ogrzany, ale też przytulny, a najprzyjemniej jest przy kominku? Buzujący w nim ogień tworzy mity, niepowtarzalny nastrój. Warto z niego korzystać w okresie krótkotrwałych spadków temperatury, kiedy nie opłaca się włączać ogrzewania centralnego lub podłogowego. Także podczas dużych mrozów możesz kominkiem dogrzać swój dom. Ale kominek może też pełnić funkcją wyłącznie dekoracyjną. Wtedy rozpalasz w nim ogień na specjalne okazie. Decyzję o postawieniu kominka najlepiej podejmij już na etapie projektowania domu. Architekt znajdzie wówczas odpowiednie dla niego miejsce dostosuje komin i wzmocni strop. Kominki mogą mieć otwartą lub zamkniętą komorę spalania. Od tego zależy ich sprawność, sposób przekazywania ciepła, bezpieczeństwo oraz możliwość regulacji intensywności grzania.

Ogrzewanie kominkowe

Ogrzewanie kominkowe łączy walory użytkowe i estetyczne. Jest niezależne od zewnętrznych dostaw energii i tańsze od innych źródeł ciepła (ogrzewania gazowego lub elektrycznego). Decydując się na wprowadzenie takiego ogrzewania do domu, pamiętaj o kilku zasadach, które warunkują jego bezpieczne i przyjemne użytkowanie.

Jakiej mocy potrzebujesz?
Do ogrzania 10 m2 powierzchni trzeba ok. 1 kW mocy cieplnej (przy wysokości pomieszczeń 2.5 m). Aby ogrzać powierzchnię 100 m2, potrzebujesz urządzenia o mocy co najmniej 10 kW.

Czym palić?
Jako opał do kominka najlepiej sprawdza się drewno z twardych drzew liściastych (buk, grab, dąb) lub drewno brzozowe. By osiągnąć maksimum korzyści, stosuj suche drewno (o wilgotności 18%).

Użytkowanie kominka
Standardowo wkłady kominkowe i piece wyposażone są w system „czysta szyba”. Aby ograniczyć brudzenie się szyby, stosuj wyłącznie suche drewno.
Do prawidłowego palenia niezbędny jest dopływ powietrza do paleniska. Pamiętaj o regularnym opróżnianiu popielnika, aby nie nagromadziła się w nim nadmierna ilość popiołu.
Proces spalania w kominku lub piecu zależy od wielu czynników i może być sterowany. Służą do tego regulatory zainstalowane w urządzeniu.

Komin
Aby jak najdłużej cieszyć się ciepłem żywego ognia w Twoim domu, dbaj o przewód kominowy. Dobrze działający komin jest jednym z najważniejszych elementów dobrze funkcjonuiącego kominka. Właściwy ciąg kominowy pozwoli cieszyć się sprawnie działającym kominkiem przez długie lata. Zbyt mały ciąg może powodować cofanie się dymu, a zbyt duży zakłóca proces spalania i może prowadzić do uszkodzeń.

Wkłady i piece kominkowe i płaszczem wodnym
Obecnie często stosuje się urządzenia wyposażone w płaszcz wodny. Takie wkłady i piece kominkowe to sposób na ogrzanie wielu pomieszczeń za pomocą kominka lub pieca. Płaszcz wodny to stalowy zbiornik z wodą umieszczony wewnątrz paleniska, podłączony do instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki temu przy pomocy grzejników możesz ogrzać pozostałe pomieszczenia swojego domu. System ten nie wymaga instalowania dodatkowych pomp. Ciepła woda rozprowadzana jest dzięki wykorzystaniu grawitacji. Wystarczy tylko zainstalować zbiornik wyrównawczy w najwyżej ułożonym miejscu układu i możesz cieszyć się ciepłem w całym domu.

Duży wybór kominków znajdziesz w sklepach Praktiker.