bathroom-437210_640Nie musisz mieć w portfelu 10 wypłat, aby zabrać się za gruntowną modernizację łazienki. Kluczem jest dobór takich materiałów i elementów wyposażeniowych, aby ukryć pewne braki i wyeksponować to, co w twojej łazience najlepsze.Kilka kroków do ładniejszej łazienki

1. Zaprojektuj system oświetlenia w łazience raz jeszcze

Potrzebujesz na to 700-800 złotych

Słabo doświetlona łazienka to jeden z tych powodów, dla których po kilku minutach masz ochotę z niej wyjść. Zrób porządek z lampą dominującą. Żyrandol może i robi dobre wrażenie w inspirowanych ubiegłowiecznymi trendami salach weselnych, ale na pewno nie w łazience – szczególnie, jeśli jest mała. Dlaczego? Każda lampa wisząca rzuca cień, którego trudno pozbyć się nawet kinkietami ściennymi.

W miejscu żyrandola zawieś plafon. Zapłacisz za niego góra 300-400 złotych. Pozostałą część budżetu zagospodaruj na projekt oświetlenia strefy kąpieli typu LED. Będziesz potrzebował zasilacza i kilku taśm LED (w strefie kąpieli doskonale sprawdzi się czerwień) o klasie szczelności IP 67.

2. Wymień stare akcesoria łazienkowe

Potrzebujesz na to 1,000 złotych

Nie pamiętasz kiedy ostatni raz wymieniałeś akcesoria w swojej łazience? Przyda ci się nowa mydelniczka, kubek na szczoteczki i wieszaki na ręczniki.

Jeśli masz klasycznie urządzone wnętrze, zdecyduj się na wysoki połysk (patrz: klasyczne akcesoria »). Z kolei w łazienkach w stylu retro doskonale odnajdą się akcesoria złote lub matowe, przypominające swoim wyglądem szczotkowaną miedź (patrz: retro akcesoria »).

3. Brak pomysłu na ścianę? Zakryj ją fototapetą

Potrzebujesz na to 800-1000 złotych

Za około 800 do 1000 złotych kupisz fototapetę o powierzchni 5-6 m kw., którą wniesiesz sporo świeżości do łazienki. I tak np. we wnętrzach, gdzie dominuje biel doskonale komponują się soczyste fotografie traw, z kolei łazienki utrzymane w ciemnych barwach warto uzupełnić o panoramę miasta nocą lub fotografię nieba, koniecznie dobrze rozgwieżdżonego.

4. Skończ w końcu ze stojącą miską ustępową

Potrzebujesz na to 1000-1100 złotych

Stojąca miska ustępowa nie jest ani praktyczna (utrzymanie w odpowiedniej czystości jej stopy jest nie lada wyzwaniem), ani elegancka. Zdecyduj się na miskę podwieszaną na stelażu, który schowasz za glazurą.

5. Matowa farba lateksowa na ścianę

Potrzebujesz na to 100 złotych

Jeśli twoja łazienka nie ma idealnie wykończonych ścian gładzią, powinieneś trzymać się farb lateksowych o matowym wykończeniu – w ten sposób skutecznie ukryjesz nierówności nawet, jeśli ściany miałyby być doświetlone oprawami ściennymi (np. kinkietami).

Wydaliśmy w sumie około 4,000 złotych. Pozostały 1,000 złotych możesz zagospodarować na uzupełnienie braków w glazurze, odświeżenie kabiny prysznicowej, wymianę umywalki lub lustra ściennego.

– –

Porady konsultowane przy współpracy z zespołem Sanco Design Polska