choinkaOkazji do wręczania, a więc i kupowania prezentów jest wiele: święta bożonarodzeniowe, urodziny, imieniny, rocznice sentymentalne i oficjalne, uroczystości rodzinne itp. Prezent powinien podkreślać szczególny charakter każdej z nich.

Nawet nie mając zasobnego portfela zawsze możemy sprawić radość swym bliskim, pod warunkiem, że kupując upominek, będziemy pamiętać o ich marzeniach i upodobaniach. Zanim więc cokolwiek kupimy, zastanówmy się, dla kogo przeznaczony jest prezent i czy na pewno ucieszy obdarowywanego. Nie należy na przykład kupować kwiatów doniczkowych osobom, które ich nie hodują w swoim mieszkaniu. Przyjaciółkę, o której wiemy, że od lat używa jednego, wybranego rodzaju perfum, nie należy uszczęśliwiać najmodniejszą właśnie wodą toaletową, bo i tak jej nie będzie używać. Kobiecie, która przez całe życie nosi wyłącznie srebrną biżuterię, nie wręczajmy mosiężnej czy miedzianej bransoletki, bo z góry możemy mieć pewność, że powiększy ona domowy „bankprezentów przechodnich”.

Każdy, nawet najskromniejszy prezent powinien być atrakcyjnie opakowany. Na szczęście nie ma trudności z kupieniem kolorowych papierów do pakowania, torebek, bibułek, wstążek i wszelkich innych akcesoriów, które pomogą nam wyczarować zachwycającą całość.

Ważne !
Osobie nie najlepiej sytuowanej nigdy nie wręczaj ostentacyjnie drogich prezentów. Nie mogąc się zrewanżować, może poczuć się dotknięta, a nawet upokorzona.

Idealne prezenty dla Pań:

  • kosmetyki,
  • korale, naszyjniki, spinki do włosów, klipsy, kolczyki,
  • świeczniki, małe kolorowe witrażyki, ramki do fotografii, serwetki płócienne i ozdobne papierowe,
  • saszetki do potpourri i kominki do spalania wonnych olejków, metalowe kolorowe puszki na kawę, herbatę  i inne artykuły spożywcze,
  • kolorowe pudełka i szkatułki.

Przy wybieraniu prezentów lepiej zachować pewną ostrożność, są bowiem osoby przesądne, traktujące niektóre ofiarowane im przedmioty jako pechowe i tak:

  • chusteczki symbolizują podobno rozstanie, tęsknotę i łzy,
  • noże, nożyczki, szable, sztyleciki (nawet te do rozcinania papieru) mogą ponoć spowodować przecięcie przyjaźni i życzliwości. Jeśli wręczymy komuś np. scyzoryk, obdarowany powinien koniecznie „zapłacić” za niego jakąś drobną monetą,
  • upominkiem nie powinny być ozdoby zapinane na szpilkę, np. agrafy czy broszki. Jeśli już kupiliśmy taki prezent, przy wręczaniu należy ukłuć prawą rękę obdarowywanego.