odżywianieNie zniechęcaj się, gdy w trakcie kuracji odchudzającej – po długo oczekiwanym spadku wagi – twój organizm zaczyna niespodziewanie stawiać opór i wskazówka wagi stoi w miejscu jak zaklęta. Jest to normalne zjawisko. Przyjrzyj się poniższym uwagom. Oto najbardziej typowe, naturalne procesy.

Wskazanie wagi: lekko spada
Ograniczasz ilość jedzenia, ale spożywasz więcej warzyw. Dzięki zawartości błonnika przyspieszają one perystaltykę jelit. Przewód pokarmowy jest prawie pusty i to widać na wadze.

Wskazanie wagi: stoi w miejscu
Trzymasz się, stosujesz dietę, nie jest Ci do śmiechu. Kiszki marsza grają, a mimo to ciężar ciała nie zmniejsza się! Dlaczego? Twój organizm za wszelką cenę stara się nie dopuścić do naruszenia rezerw tłuszczowych. Nie ma innej rady: musisz uzbroić się w cierpliwość!

Wskazania wagi: lekko spada
Organizm wreszcie zaczyna czerpać energię z tkanki tłuszczowej. Komórki tłuszczowe uwalniają swoje zapasy – tłuszcze dołączają do innych komórek i są spalane.

Wskazanie wagi: znów stoi w miejscu
Niestety, Twoje ciało przestraja się właśnie teraz na “program oszczędnościowy”. Tempo chudnięcia zatem słabnie, ponieważ wszystkie mechanizmy obronne pracują na pełnych obrotach: komórki Twojego organizmu nie chcą się pogodzić z ograniczeniem ilości energii. Broniąc swego stanu posiadania, sprawiają, że podstawowa przemiana materii staje się znacznie wolniejsza.

Wskazanie wagi: skokowo rusza w dół
Na pozór ciało zaaprobowało nowy, oszczędniejszy sposób odżywiania, ale wciąż czerpie energię z zapasów. Komórki tłuszczowe wciąż są opróżniane z tłuszczu i substancji toksycznych. Chwilowo możesz czuć się gorzej (np. mieć bóle głowy, uczucie osłabienia, kłopoty ze snem).

Wskazania wagi: stoi w miejscu
Kryzys kryzysem, ale wszystko ma swoje granice! Włącza się alarm: organizm musi przestawić się na jeszcze oszczędniejsze gospodarowanie energią (i co raz powolniejsze spalanie)! Nie martw się: to tylko chwilowe zwolnienie tempa w procesie chudnięcia, a nie jego zastopowanie.

Wskazania wagi: cały czas stoi w miejscu
Ciało przyzwyczaja się do nowej, mniejszej wagi. Taki stan może trwać kilka dni lub tygodni – w zależności od indywidualnych cech organizmu. W tym okresie wiele osób popełnia niewybaczalny błąd: zniechęca się do uciążliwej dyscypliny żywieniowej i przerywa dietę. Cały wysiłek idzie na marne!

Wskazanie wagi: skokowo idzie w dół
Wreszcie stan zgodny z Twoimi oczekiwaniami! Możesz sobie pogratulować wytrwałości i samozaparcia w kontynuowaniu diety! Twój organizm, po okresie wahań, decyduje się jednak w końcu na to, by sięgnąć po pozostałe zapasy energii do tkanek tłuszczowych.

Wskazanie wagi:stoi w miejscu
Organizm po raz kolejny musi przyzwyczaić się do nowej, niższej wagi. W końcu uznaje ją za coś normalnego. Zaczyna też akceptować coraz intensywniejsze zmniejszanie się zmagazynowanych zapasów tłuszczu.

Wskazanie wagi: spada, czasem zaskakująco szybko!
Teraz już Twoja radość z sukcesu (coraz doskonalszej figury)może rosnąć w błyskawicznym tempie! Przy ciągłych niedoborach energetycznych, spowodowanych długotrwałym reżimem dietetycznym, Twój organizm coraz głębiej sięga po zgromadzone rezerwy tłuszczowe. Gratulacje! Tak trzymać!