karaluchSą to niestety szkodniki niezwykle odporne na przeciwności losowe. Dowiodły tego, przetrzymując pożary, mróz i głód w War­szawie wyludnionej i zniszczonej po Powstaniu 1944 roku. Objawiły się i szybko rozmnożyły natychmiast po powrocie pierwszych mieszkańców stolicy.
Pluskwy żyją w hotelach, domach akademickich, mieszkaniach. Można je przynieść do domu razem z meblem kupionym na targu staroci lub w komisie. Żywią się krwią człowieka, żerują w nocy. Jaja składają w różnych zakamarkach.
Pluskwy gnieżdżą się w szparach mebli drewnianych, w meblach tapicerowanych, w ramach obrazów, w listwach drzwi i okien, w szczelinach tynków, w gniazdkach elektrycznych, pod makatami i kilimami wiszącymi na ścianie. Lubią miejsca ciepłe, ciemne i zaciszne.
Pluskwy wędrują po ścianach, murach i rurach co. oraz przewo­dami wentylacyjnymi. Konieczne jest zatem staranne zalepianie wszystkich szpar i oblepianie gipsem rur w miejscach, gdzie sty­kają się z podłogą czy sufitem. Prócz tego co 7—9 dni należy spryskać „Insektozolem” (w aerozolu) kratki wentylacyjne, a w okresie wiosny i lata — futryny okien i drzwi balkonowych, aby uniemożliwić pluskwom przechodzenie od sąsiadów.
Lubią miejsca ciepłe, zaciszne i spokojne. Dlatego walka z nimi polega na ciągłym nękaniu – pościel trzeba utrzymywać w idealnej czystości, codziennie ją wietrzyć, a — jeśli czas pozwoli — to trzepać (a co najmniej poruszona i trochę strzepnięta). Co 7—9 dni wszystkie podejrzane miejsca w tapczanach czy kanapach, listwy podłogowe i drewniane części mebli smarować pędzlem, maczanym w roztworze soli (czubata łyżka na szklankę), a metalowe części łóżek czy tapczanów zlewać wrzątkiem. Można również smarować mieszaniną nafty i maści rtęciowej lub oleju lawendo-albo samą naftą czy spirytusem denaturowanym. Jeśli wyjeżdżamy na choćby kilka dni — warto zastosować środki bardziej radykalne, np. zdezynfekować pustą skrzynię tapczanu prepara-„Carbosep” czy „Lindosep” albo jeszcze mocniejszymi: „Sanitozol”, „Tritox” i ,,Azotox”.

Jeśli ściany pomieszczenia pokryte są tapetą – będzie ją trzeba zerwać, bo właśnie pod tapetą chętnie gnieżdżą się pluskwy. Po zerwaniu tapet ściany szoruje się szarym mydłem, a przy następnym tapetowaniu dodaje się do kleju trochę kwasu siarkowego. Wywar z gałązek modrzewia to często stosowany bardzo skuteczny sposób na pluskwy. Młode gałązki modrzewia zalewa się zimną wodą, tak by były wodą przykryte. Na małym ogniu gotuje się 2 godziny, studzi i zlewa do butelki. Płynem tym smaruje się wszystkie podejrzane miejsca.

Uwaga: gałęzie ścinamy tylko z modrzewi sadzonych, nigdy z drzew rosnących w stanie naturalnym, gdyż modrzewie są pod ochroną.

Pluskwy nie lubią zapachu liści orzecha włoskiego, zerwane liście można układać w tapczanie, pod materacem lub nawet na materacu pod prześcieradłem, zabezpieczając przed pobrudzeniem. W pomieszczeniu, w którym pojawiają się pluskwy, powinno się nogi łóżeczka dziecięcego owijać papierem zwilżonym terpentyną, a pod prześcieradło kłaść liście orzecha włoskiego.

Czasami pluskwy są tak dokuczliwe, że jedynym rozwiązaniem jest dezynsekcja całego pomieszczenia. Okna, kratki wentylacyjne, futryny i drzwi zalepia się paskami papieru. Na kawałku blachy ustawia się dwie cegły, a na nich dużą puszkę po konserwach. Do puszki wsypuje się 6-10 dag siarki i trochę suchych wiórów. Wiórki podpala się i wychodzi z pokoju, zalepiając za sobą obrzeża drzwi, wszelkie szpary, a nawet dziurkę od klucza. Po 12 godzinach pokój można otworzyć, zlikwidować paski papieru i szeroko otworzyć okna. Wietrzy się bez przerwy przynajmniej przez 2 dni. 6-10 dag siarki wystarcza dla pomieszczenia o kubaturze 50 m3, czyli 20 m2 przy wysokości 2,5 m.
Zwalczanie pluskiew to praca długa; nie zrażajmy się jednak i przez kilka miesięcy powtarzajmy zabiegi co tydzień.
Receptura na mieszaninę zwalczającą pluskwy
Pluskwy można też tępić mieszaniną sporządzoną z szarego mydła (60%) i nafty (40%) albo mydła szarego (40%), nafty (30%) i terpentyny (30%). Do rozgotowanego mydła dodajemy pozostałe składniki i mieszamy, aż powstanie emulsja, którą rozprowadzamy wodą. Emulsją tą co 7 dni smarujemy wszystkie podejrzane miejsca w tapczanach czy kanapach.