odżywianieJeśli chcemy, by nasza dieta była zdrowa i w należytych proporcjach dostarczała potrzebnych dla zdrowia składników, powinniśmy zadbać, by w codziennym jadłospisie znalazły się produkty z 5 grup spożywczych.

1. Produkty zbożowe, ryż, ziemniaki

Zawarte w nich węglowodany i błonnik dostarczają energii, dając uczucie sytości, przyspieszają przemianę materii. Organizm otrzyma należytą ich proporcję, jeśli w ciągu dnia zjemy w sumie 5-6 kromek ciemnego pieczywa, 5 średnich ziemniaków i 3 łyżki mąki, kaszy lub makaronu.

2. Warzywa i owoce

Organizm czerpie z nich potrzebną mu porcję witamin, składników mineralnych i pierwiastków śladowych. Zwłaszcza cenne są ubogie w kalorie warzywa. Powinno się ich zjeść ok. 500 g dziennie, część na surowo. Owoce natomiast należy jeść zamiast słodyczy.

3. Produkty mleczne – mleko, jogurt, sery

Dostarczają białka, witamin i niezbędnego dla kości wapnia. Jeśli nie lubisz mleka, możesz go zastąpić lepiej przyswajalnym kefirem i jogurtem (najzdrowszy jest naturalny, nie słodzony). Z serów najlepsze są twarogi – chude i półtłuste.

4. Tłuszcze

Niezbędne, by organizm mógł funkcjonować, spożywane jednak w nadmiarze prowadzą do wielu chorób, są przy tym bardzo tuczące. Trzeba je jeść bardzo oszczędnie (nie więcej niż 6 łyżeczek w ciągu dnia), a zwłaszcza ograniczyć spożywanie tłuszczu zwierzęcego – masła i smalcu na korzyść tłuszczu roślinnego. Zawierają go oleje roślinne (z oliwy, soi, słonecznika, rzepaku o małej zawartości kwasu erukowego), oliwa z oliwek, a także margaryna.

5. Mięso, ryby, jajka

Dostarczają duże ilości pełnowartościowego białka pochodzenia zwierzęcego, witaminy z grupy B, biopierwiastków, w nadmiarze jednak, tak jak tłuszcze, są niewskazane. Specjaliści żywienia uważają, że wystarczy, jeśli każdy z tych produktów zjemy raz dziennie.