rośliny leczniczeWszelkie zioła zbieramy wtedy, gdy są suche, nie może być na nim ani rosy, a ni wody deszczowej. Suszymy – kwiaty, całe ziele, liście, korzenie czy owoce – w cieniu, w miejscu przewiewnym. Pod wpływem promieni słonecznych w roślinie zachodzi szereg zmian niekorzystnych dla jej właściwości odżywczych i leczniczych. Zbieramy, suszymy i przechowujemy każdy rodzaj ziół osobno.  Zioła zarówno z własnego zbioru, jak i kupione musimy przechowywać w szczelnych opakowaniach. Im mocniej dane zioło pachnie, tym szczelniejszego wymaga opakowania, z dala od innych produktów spożywczych, bo dobrze wysuszone zioła szybko chłoną obce zapachy. Jeżeli w naszych zbiorach, lub też w zbiorach zakupionych, pojawią się pajęczyny, pleśń, zapach stęchlizny – co jest zawsze wynikiem złego przechowywania – należy takie zioła wyrzucić. Jeśli tego nie zrobimy szkodniki, które lubią gnieździć się w ziołach, szybko opanują środki spożywcze i niespożywcze robiąc duże szkody. Zioła zabezpieczamy starannie przed myszami, które na przykład bardzo lubią kminek. Pachnące zioła i kwiaty możemy przechowywać przez dwa lata, nie pachnące przez trzy. Korzenie tracą swe walory po pięciu latach, owoce możemy przechowywać do trzech lat, a kminek jest dobry jeszcze po dziesięciu latach.

Wskazówki do przechowywania świeżych przypraw:

  • Aby nie dopuścić do wysuszenia, rośliny liściaste dobrze jest skropić wodą i włożyć do lodówki w foliowej torebce, natomiast korzenie roślin należy owinąć folią aluminiową.
  • Jeśli rośliny przyprawowe wymagają obierania, robimy to bezpośrednio przed użyciem.
  • Krojenie powinno odbywać się na plastikowej deseczce; jeśli używamy drewnianej, powinna ona być wcześniej zmoczona; w suchą drewnianą deseczkę wsiąka cenny sok.

Wskazówki do przechowywania suszonych przypraw:

  • Wszelkiego rodzaju przyprawy ziołowe przechowujemy w pudełkach lub pojemniczkach szklanych, szczelnie zamykanych, inaczej tracą cenne olejki lotne, a więc swój aromat. Najlepiej w słoiczkach ze szkła zielonego lub brązowego, gdyż niektóre przyprawy np. papryka, tracą swoją barwę. Znakomicie nadają się do tego celu pojemniczki wykonane z fajansu lub parcelitu, ale pod warunkiem, ale pod warunkiem, że ich zamknięcie jest szczelne. Na każdym pojemniczku przyklejamy karteczkę z nazwą ziół i datą ich zakupu.
  • Jeśli mamy zioła zmielone, mieszanki przyprawowe rozdrobnione, przechowujemy je nie dłużej niż rok (taki jest termin ich ważności). Chronimy je przed wilgocią i dostępem powietrza.
  • Jeśli zdecydujemy się na zakup przypraw suszonych, to trzeba przede wszystkim pamiętać o sprawdzeniu daty ich przydatności do spożycia. Przyprawy zbyt długo przechowywane w sklepach tracą swój aromat.
  • Warto zorganizować sobie w kuchni jakieś miejsce przeznaczone na przyprawy, najlepiej, jeśli to będzie specjalna półeczka.