karaluchZ nadejściem ciepła pojawiają się w całym mieszkaniu zwłaszcza w kuchni, gdzie są produkty żywnościowe i wiadro na odpadki. Najgroźniejsze dla człowieka są muchy zielone, które na żywności składają jajka. Warto z czterech listewek i kawałka gazy czy tetry zrobić ramę-siatkę zakładaną na kuchenne okno. Wykonanie takiego urządzenia jest bardzo proste, potrafi je wykonać domowy majsterkowicz. Zmniejszy ono znacznie ilość much.

Spośród różnych preparatów, dostępnych na rynku, najbardziej radykalny jest „Musća-Tox”. Są to płytki, które zawieszamy przy suficie, gdzie zwykle gromadzi się najwięcej much, i po kilku godzinach zbieramy na śmietniczkę zatrute owady. Jest to środek silnie toksyczny i w czasie jego działania pomieszczenie powinno być całkowicie opróżnione, a żywność — zabezpieczona lub wyniesiona. Koniecznie trzeba dokładnie stosować się do przepisów na opakowaniu.

Preparaty „Mrówkosep” i „Fosep” — mniej radykalne i nie tak toksyczne — wykłada się w różnych punktach pomieszczenia, poza zasięgiem rąk dziecka. Są również w sprzedaży różne preparaty w aerozolu („Muchozol”, „Sanitozol”, „Komarek”). Stosując je nie wolno zapominać o daleko idących środkach ostrożności (patrz uwagi na opakowaniu).

Muchy nie lubią zapachu paproci i geranium. W czasie niedzielnego spaceru można wykopać w lesie zieloną paproć i w doniczce czy pojemniku ustawić na parapecie okna, aby odstraszały muchy. Jeśli chcemy, aby roślina ta była długo zielona i ładnie rosła, musimy pamiętać, że lubi ona wilgoć i nie wystarcza jej codzienne podlewanie. Co wieczór należy wstawić doniczkę do wiaderka z wodą, a rano wyjąć i ustawić na oknie.

Dawniejsze gospodynie, które nie znały „Muchozoli”, „Insektozoli” czy innych współczesnych preparatów, rozstawiały w mieszkaniu pułapki na muchy w postaci głębokich talerzy z mieszaniną wody, 10% roztworu forma-liny i cukru. (Talerze muszą być postawione wysoko poza zasięgiem ręki małego dziecka). Rozkładały również gąbki nasycone olejkiem laurowym lub lawendowym, które odstraszają muchy.

Do zwalczania małych, dokuczliwych muszek-kuczmanów, które nękają nas każdego lata, należy stosować te same środki, co do zwalczania komarów.

Wiejskie gospodynie smarowały krowy i konie wywarem z liści orzecha włoskiego, co chroniło je przed dokuczliwymi muchami.

5 przydatnych zasad:

  • Nigdzie nie zostawiaj resztek.
  • Nie pozostawiaj na wierzchu gnijących warzyw i owoców.
  • Zawsze przykrywaj odmrażane jedzenie.
  • Używaj koszy na śmieci z dopasowaną pokrywką – muchy nie będą składały jaj w śmieciach.
  • Wycieraj blaty czystą ściereczką.