odżywianieDzięki niemu organizm tworzy nowe komórki i tkanki.
Dlatego ważne jest, by nasza dieta zawierała
odpowiednie jego ilości. Możemy czerpać je z produktów
pochodzenia zwierzęcego, ale także z roślin.

Białko jest bardzo skomplikowanym związkiem chemicznym, składającym się z prostych elementów zwanych aminokwasami. To one, połączone w różne konfiguracje, odgrywają rozmaite role w naszym organizmie. Jedne wchodzą w skład naszych włosów, zębów, skóry, inne regulują aktywność hormonów, jeszcze inne odpowiadają za przebieg procesów trawienia. Niedobór nawet jednego z białek może zakłócić prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

W poszukiwaniu aminokwasów

Część białka organizm jest w stanie wyprodukować samodzielnie, inne musi otrzymać w pożywieniu. Powszechnie się uważa, że najbardziej wartościowe białko znajduje się w mięsie, które zawiera wszystkie potrzebne aminokwasy w proporcjach potrzebnych ludzkiemu organizmowi. Jednak poza mięsem bogate są w nie inne produkty pochodzenia zwierzęcego -jajka, mleko i przetwory mleczne oraz ryby.

Wartościowe białko można również znaleźć w roślinach strączkowych: wszystkich fasolach, grochu, soczewicy, także w produktach zbożowych (polecane są zwłaszcza kasze, pełnoziarnisty ryż i ciemne pieczywo) oraz orzechach. Wprawdzie nie zawierają one pełnego kompletu potrzebnych organizmowi aminokwasów, braki te jednak można uzupełniać, odpowiednio zestawiając ze sobą produkty, na przykład danie z duszonej fasolki doskonale wzbogaci kromka chleba z margaryną.

Ważne!

Nie tylko niedobory białka mogą być szkodliwe, ale i jego nadmiar. Dietetycy przestrzegają zwłaszcza przed produktami zawierającymi duże ilości tłuszczu zwierzęcego: mięsem wieprzowym, boczkiem, smalcem, masłem. Zbyt częste ich spożywanie, oprócz nadmiernej tuszy, grozi przeciążeniem wątroby i nerek oraz odkładaniem się cholesterolu. Coraz częściej mówi się również, że bogata w białko zwierzęce dieta może sprzyjać chorobom nowotworowym.

Białkowe menu

Zaspokoimy zapotrzebowanie naszego organizmu na białko, jeśli w ciągu dnia zjemy: 2 łyżki twarogu, 2-3 plasterki chudej wędliny, ok. 80-100 g mięsa (drobiu, cielęciny, chudej wołowiny) oraz wypijemy 2 szklanki mleka. Do tego raz w tygodniu w naszym jadłospisie powinno się znaleźć co najmniej 100 g nasion roślin strączkowych.