W celach leczniczych używane są owoce i liście borówki czernicy.
Substancje lecznicze
Owoce zawierają dość dużo garbników katechinowych, antocyjany, kwasy organiczne, karotenoidy, pektyny, witaminy Ba i C.
Liście również są bogate w garbniki, flawonoidy, trójterpeny, kwasy organiczne oraz sole mineralne, z których najwięcej jest związków manganu. Ponadto w liściach występuje substancja podobna w działaniu do insuliny.

Działanie:    owoce – przeciwbiegunkowe, dezynfekujące, przeciwkrwotoczne.
Owoce borówki czernicy (jagody) od wieków były używane jako lek przeciwbiegunkowy. Dziś także nie straciły tego znaczenia. Substancje czynne w nich zawarte hamują przepuszczalność błon flizowych, zmniejszają wydalanie ze stolcami wody, niszczą w przewodzie pokarmowym wiele rodzajów bakterii chorobotwórczych, nawet te, które są oporne na antybiotyki. Mają także działanie przeciwzapalne i przeciwkrwotoczne. Uszczelniają ściany naczyń włosowatych. Karotenoidy zawarte w owocach borówki czernicy poprawiają widzenie, szczególnie widzenie w nocy, a także wiążą toksyny bakteryjne oraz inne toksyny w przewodzie pokarmowym.
Świeże owoce mają właściwości przeciwrobaczne i mogą być pomocne w walce z glistami i owsikami.
Liście borówki czernicy, ze względu na zawartość garbników, są skutecznym lekiem w biegunkach i nieżytach jelit, szczególnie korzystne w leczeniu dzieci najmłodszych i niemowląt. Wywary / nich mogą być używane cło lewatyw w walce z owsikami.
W liściach borówki czernicy zawarta jest substancja, która obniża poziom cukru we krwi, stąd korzystne działanie przy leczeniu Cukrzycy, zwłaszcza w postaciach łagodniejszych i wczesnych okresach choroby. Zastrzec trzeba, że liście borówki czernicy są lekiem jedynie uzupełniającym leczenie cukrzycy, a przy dłuższym stosowaniu mogą pozwolić na zmniejszenie dawek innych leków, zawsze jednak tylko pod kontrolą lekarza.

Stosowanie
Świeże owoce regulują wypróżnienia, zwłaszcza u ludzi w podeszłym wieku i ludzi prowadzących siedzący tryb życia.
Rozgniecione owoce przykładane na skórę mogą być dobrym lekiem w chorobach skóry, m.in. wyprysku.
Odwar z owoców —1 łyżkę suszonych owoców zalać i szklanką wody i gotować przez 5 minut. Po przecedzeniu i ostygnięciu wypić w 2-4 porcjach w ciągu dnia po jedzeniu w przypadkach biegunki. Odwaru tego można używać do płukania gardła w przewlekłych nieżytach i anginach.
Odwar z liści — 1 łyżkę suszonych liści zalać i szklanką wody i gotować przez 5 minut. Podawać w przypadkach biegunek po ostygnięciu i przecedzeniu — dorośli 1/3 do 1/2 szklanki, dzieci 1/2 łyżki, a niemowlęta po 1/2 łyżeczki w mleku. Ważne jest, aby odwary z liści podawać od początku biegunki. Odwar można pić po 1/3 do 1/2 szklanki 2-3 razy dziennie przy zakażeniach układu moczowego. W walce z owsikami może być używany do lewatyw.
W leczeniu cukrzycy korzystne jest łączenie liści borówki czernicy ze strąkami fasoli, liśćmi pokrzywy i zielem rutwicy.