140592922771911400Ludzie bardzo często decydują się na przygarnięcie jakiegoś zwierzaka, najczęściej psa lub kota. Zwierzętom należy zapewnić odpowiednie warunki w domu pod względem żywieniowym i pielęgnacyjnym.

Naszym pupilom należy podawać odpowiednio dobrany pokarm, który pomaga utrzymać przez długie lata zdrowie i kondycję. Właściciel zwierzaka może wybierać dla swojego podopiecznego pokarm spośród karm powszechnie dostępnych w każdym sklepie zoologicznym, ale także specjalistycznych, skomponowanych przez lekarzy weterynarii, dedykowanych zwierzętom mających różnego rodzaju problemy zdrowotne. Przy zakupie karmy musimy zwracać uwagę na jej skład. Należy postarać się o to, żeby nie kupować zwierzętom najtańszego jedzenia, ponieważ zawiera ono dużo konserwantów i ma śladową zawartość mięsa. Najlepszym wyborem jest zakup pełnowartościowej karmy, ponieważ zawiera ona cenne witaminy i substancje mineralne. Witaminy D, E, A, K odpowiadają za stan sierści, wzroku, kości, mięśni, skóry. Witamina C zapewnia odporność na choroby, apetyt i dobrą przemianę materii. Ważne są także włókna FOS i MOC, ponieważ ich zadaniem jest zwiększenie przyswajalności składników mineralnych i zwalczanie szkodliwych bakterii.
Czym karmić kota i psa? Warto postarać się o to, żeby dieta zwierząt była urozmaicona. Podstawą jest sucha karma. Przed zakupem należy sprawdzić jakość pod kątem procentowej zawartości mięsa. Psy i koty chętnie zjadają także mokre pokarmy w puszkach lub w saszetkach. Do ich diety dobrze jest wprowadzać surowe i gotowane mięso. Zwierzętom trzeba podawać także gotowe preparaty bogate w witaminy i składniki mineralne, które gwarantują odpowiedni rozwój fizyczny. Do picia najlepszym wyborem będzie czysta woda. Nie możemy podawać im żadnych słodyczy, przykładowo czekolada zawiera toksyczną dla psów theobromine, związek podobny do kofeiny. Należy pamiętać także o tym, żeby nie dawać kotu mleka, ponieważ powoduje ono problemy trawienne i biegunkę. Pokarm zwierzętom najlepiej podawać regularnie o wyznaczonych porach. Każdy właściciel zwierzaków, nie tylko kota i psa jest zobligowany dbać o zdrowie swoich pupili. Zwierzęta należy karmić jedzeniem wysokiej jakości, ponieważ organizm będzie funkcjonował wtedy prawidłowo, doskonała kondycja zostanie zachowania do późnej starości. Koniecznie trzeba zwracać uwagę na skład pokarmu. Nie może on zawierać soi, glutenu ani zbóż. Ważna jest procentowa zawartość mięsa. Jeśli mamy problem z doborem właściwego pokarmu, to warto wybrać się po poradę do lekarza weterynarza.