Obowiązkiem każdego odpowiedzialnego opiekuna czworonoga jest zapewnienie mu jak najlepszej opieki, także tej zdrowotnej. Najczęściej w dużych miastach aż roi się od lecznic, klinik i weterynarzy, którzy oferują różne usługi. Jak wybrać spośród nich najlepszego specjalistę dla ulubieńca?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze weterynarza?

Z pewnością ważne jest to, jaką wiedzą może pochwalić się specjalista. Wszelkie dyplomy, udziały w konferencjach i innych naukowych wydarzeniach są dowodem na to, że ma się do czynienia z osobą dbającą o swój rozwój. Ciągłe doskonalenie warsztatu i poszerzanie wiedzy to także plusy przemawiające na korzyść specjalisty. Jednak wiedza merytoryczna to nie wszystko – istotne jest też podejście weterynarza do zwierzaka, ale też i jego opiekuna. Wizyta z chorym futrzakiem to niemały stres dla właściciela, dlatego dobry lekarz będzie umiał dokładnie odpowiedzieć na wszelkie pytania i wątpliwości. Co więcej, postara się on także, aby informacje były rzeczowe i podane w przystępny sposób, zrozumiały dla każdego. Po takim wywiadzie powinno się również zaczerpnąć opinii o danym gabinecie weterynaryjnym w sieci lub popytać o niego wśród znajomych – konkretne przypadki i sposób, w jaki przychodnia sobie z nimi poradziła to najlepsza rekomendacja. Sprawdzone i dobre kliniki zazwyczaj współpracują ze sklepami zoologicznymi (np. takimi jak sklep zoologiczny NaszeZoo.pl), dlatego często można zakupić w nich od razu wysokiej jakości karmę czy inne niezbędne akcesoria dla pupila.

Godziny otwarcia i lokalizacja

Niestety często jest tak, że dobra przychodnia wcale nie jest zlokalizowana pod domem opiekuna. Oczywiście, jeżeli dla kogoś dojazdy nie są problemem, to może zdecydować się nawet na te gabinety, które są znacznie oddalone od miejsca zamieszkania. Trzeba jednak pamiętać, że każda taka podróż to stres dla zwierzaka, więc lepiej oszczędzić mu dłuższych wycieczek. Istotne są też godziny otwarcia – w miarę możliwości najlepiej wybrać przychodnię całodobową, dzięki czemu pupil otrzyma pomoc zawsze, kiedy będzie tego potrzebował.

Wyposażenie przychodni

Sprzęt to także ważna kwestia w trakcie wyboru odpowiedniej lecznicy. Musi być ona wyposażona we wszelkie urządzenia, które umożliwią szczegółowe zbadanie zwierzaka na miejscu, bez konieczności przewożenia go w inne miejsce. Dlatego należy zapytać, czy posiadany sprzęt umożliwia badanie krwi, kału i moczu, a także możliwość wykonania USG oraz RTG. Opiekun musi dowiedzieć się również, jakie zabiegi są wykonywane na terenie lecznicy oraz w jakich warunkach wypoczywają po operacjach zwierzaki. Stan sal oraz ich wygląd to także cenna informacja. Nie można zapomnieć również o obserwacji podejścia personelu do futrzaków – w końcu to jemu w  głównej mierze będzie powierzać się zdrowie ukochanego pupila.