1436465_83009221Coraz więcej Polaków przechodzi na dietę niskocholesterolową. To w głównej mierze efekt podwyższonego poziomu cholesterolu, który dotyczy aż do 70 proc. dorosłych Polaków i odpowiedzialny jest za poważne schorzenia układu sercowo-naczyniowego.

Badania przeprowadzone przez Ogólnopolski Program Walki z Cholesterolem „Proaktywnie dla Serca” wskazują, że problemy z wysokim poziomem cholesterolu dotyczą większości Polaków. Dodatkowo nawet 65 proc. z nich nie zdaje sobie z tego sprawy! Niestety za taki stan rzeczy często jesteśmy odpowiedzialni my sami.

 

Co podwyższa poziom cholesterolu?

 

Wysoki poziom cholesterolu, zwłaszcza LDL, czyli złego cholesterolu, sprzyjającego chorobom takim jak miażdżyca, udar mózgu czy zawał serca, jest przede wszystkim związany z dostarczaniem w diecie za dużej ilości produktów zwierzęcych, które same w sobie zawierają cholesterol. Cząsteczka ta jest również produkowana przez nasze organizmy i wtedy, gdy także w pokarmach jest jej za wiele, wynikiem jest nadmiar cholesterolu we krwi.

 

Za podwyższony poziom cholesterolu odpowiadają głównie tłuste mięsa i wędliny, kiełbasy, pasztety, smalec, masło oraz żółtka jaj. Niebagatelną rolę ma także tryb życia – brak ruchu oraz nadmierny stres też sprzyjają problemom z cholesterolem. Dieta niskocholesterolowa i więcej ruchu są tu naturalną odpowiedzią.

 

Produkty roślinne przede wszystkim

 

Pełnoziarniste pieczywo zamiast białego, grube kasze, pełnoziarniste makarony i otręby, brązowy ryż, które są bogate w błonnik, sprzyjają obniżaniu poziomu cholesterolu, ponieważ to właśnie ten składnik ogranicza wchłanianie cholesterolu z pokarmów, a przy tym sprzyja prawidłowemu trawieniu. Również w diecie powinno się znaleźć wiele warzyw i owoców, najlepiej jedzonych każdego dnia, chudy nabiał – jak twarogi, serki wiejskie czy jogurty naturalne – również orzechy, nasiona i suszone warzywa, które są doskonałe jako przekąska.

 

Gdy chodzi o tłuszcze, najlepiej wybierać oliwy i oleje nierafinowane, z pierwszego tłoczenia, i dodawać je do sałatek, surówek oraz potraw na zimno. Smażenie powinno się ograniczyć lub wybrać do niego olej ryżowy, rzepakowy lub z pestek winogron. Do smarowania pieczywa najlepiej kupić produkty bogate w sterole roślinne.

 

Dieta niskocholesterolowa nie musi być wegetariańska

 

W diecie obniżającej poziom cholesterolu najważniejsze jest zrezygnowanie lub też ograniczenie niezdrowych produktów pochodzenia zwierzęcego, ale nie oznacza to jednak, że trzeba wszystkie z nich wykluczyć z diety. Dozwolone są tłuste ryby zawierające dużo kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 oraz chude wędliny i mięsa, jednak nie codziennie, a najlepiej 2-3 razy w tygodniu.

 

Z przedstawionej gamy produktów można przyszykować naprawdę mnóstwo wyśmienitych dań, które pomogą naturalnie w obniżeniu cholesterolu, często bez konieczności brania tabletek!