8_Jak radzić sobie z alergią sezonowąAlergia sezonowa to rodzaj schorzenia, który pojawia się na początku marca i daje o sobie znać aż do pierwszych dni czerwca. Wówczas zwiększone stężenie pylenia roślin nie pozostaje obojętne na zwiększoną aktywność na dworze, wywołując u chorych uciążliwe skutki uboczne.

Zanim dojdzie jednak do podjęcia odpowiedniego leczenia, warto zapoznać się z wytycznymi odnośnie do okresu, w którym panuje najwyższa emisja alergogennych pyłków. Kalendarz pyleń to informacje dla alergików na temat zawartości czynników uczulających w powietrzu – w najtrudniejszych dla nich okresach można znaleźć je nie tylko w sieci, lecz także w radiu lub telewizji. Dzięki zdobyciu wiedzy na temat występowania alergenów można zaplanować bezpieczne wyjścia na zewnątrz, bez obaw o niepożądane reakcje podatnego na czynniki organizmu.

 

Każdą z alergii wywołuje nadwrażliwość układu odpornościowego, który w przesadny sposób reaguje na nieszkodliwy dla niego pyłek, który unosi się w powietrzu. Do najczęstszych objawów tej sezonowej choroby należą niedrożny nos, problemy z zatokami, alergiczne zapalenie spojówek, a także kaszel i trudne do powstrzymania duszności. Chociaż można uporać się z nimi, stosując odpowiednie leki, na przykład o działaniu przeciwhistaminowym, zazwyczaj utrudniają one codzienne funkcjonowanie, wpływając niekorzystnie na samopoczucie chorego oraz ograniczając go podczas wykonywania nawet najprostszych czynności.

 

Co wywołuje nasilenie alergii?

 

Szacuje się, że niemal jedna czwarta Amerykanów i Europejczyków zmaga się z alergiami pojawiającymi się sezonowo. Co istotne, stały wzrost zachorowań na przypadłości tego typu tłumaczy się zanieczyszczonym powietrzem miejskim, w którym dochodzi do gromadzenia i nierozpraszania dokuczliwych pyłków. Dodatkowo zwraca się także uwagę na fakt, że ludzie chorujący na alergie sezonowe często zamieszkują kotliny i doliny, czyli miejsca, w których – ze względu na ukształtowanie – trudno uniknąć działania alergenów.

 

Poza kilkoma miesiącami zimowymi rośliny wydzielają pyłki przez znaczną część roku, zaś intensywne opady przyczyniają się do przyspieszonej wegetacji traw i chwastów, co powoduje z kolei zwiększone pylenie. Objawów alergii nie powinno się lekceważyć, ponieważ nieleczone schorzenie może przerodzić się w inne zaburzenia o podłożu alergicznym – w tym w astmę.

 

Profilaktyka

 

Ze względu na szeroki wybór środków farmakologicznych niwelujących skutki uboczne alergii sezonowych można uporać się z każdą dokuczającą dolegliwością w zależności od potrzeb i oczekiwań. Dobrym pomysłem okaże się też kontrolowanie doskwierających objawów alergii oraz przygotowywanie się do zbliżającego sezonu – na przykład poprzez stosowanie odpowiedniej diety dla alergików. W końcu, jeśli leczenie i zapobieganie nawrotom skutków alergii sezonowej nie przynoszą zadowalających rezultatów, można zdecydować się na zabieg odczulania – należy jednak pamiętać, by wykonywać go odpowiednio wcześniej, zanim dojdzie do pylenia uczulającego alergenu.