141647866873805600Pękające rury i kolanka w mieszkaniach to prawdziwa plaga. Trudno przewidzieć, kiedy do takiej niewielkiej tragedii dojdzie, bo w blokach czy w mieszkaniach prywatnych rury lubią pękać we wszystkie miesiące roku, nie tylko te zimowe, a czasem na konieczność wezwania hydraulika ma wpływ fakt, że spółdzielnia postanowiła naprawić czy wymienić stare rury w całym pionie. Wtedy bardzo często się okazuje, że nowe rury w ścianach niekoniecznie chcą “współpracować” ze starymi przyłączami przy pralkach.

Hydraulik to najczęściej poszukiwany fachowiec. O ile bowiem można samodzielnie odkręcić syfon przy zlewie i przepchać zapchany odpływ, o tyle naprawa pękniętych kolanek czy przeciekających rur wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu w postaci zestawu kluczy francuskich o zróżnicowanej wielkości oraz odpowiednich zabezpieczeń, które usztywnią i dodatkowo zabezpieczą przeciekające na łączeniach rury.

Spora część hydraulików to również profesjonaliści, którzy z porównywalną dokładnością potrafią się zająć przyłączami gazowymi. To niezwykle cenne połączenie dwóch zawodów jest szczególnie przydatne w starych kamienicach i wszędzie tam, gdzie zamontowane zostały gazowe podgrzewacze wody, zwane popularnie bojlerami. Tutaj bardzo często przydaje się fachowa wiedza z zakresu instalacji gazowych, aby po naprawie przeciekającego kranu czy syfonu nie pozostawić w mieszkaniu nieszczelnego podgrzewacza. Montażem podgrzewaczy wody powinni się zajmować również specjaliści, którzy na etapie przyłączania bojlera do sieci sprawdzą od razu szczelność systemu wentylacyjnego.

Fachowiec oferujący usługi hydrauliczne powinien także być zatrudniany na etapie wykańczania czy remontowania łazienek. Niektóre rozwiązania, które klienci chcieliby mieć w łazienkach, nie dadzą się zastosować z powodu innej budowy instalacji – brodziki mogą mieć zainstalowane odpływy w innych miejscach niż wskazywałyby na to odprowadzenia w łazience, zaś niektóre sedesy i wanny mogą być montowane dopiero wówczas, gdy odpływy w nich będą dodatkowo podniesione i dopiero wtedy przyłączone do dostępnej sieci kanalizacyjnej. Hydraulik powinien również regularnie sprawdzać, czy przyłączone przez niego zlewy i wanny nie przeciekają, także głęboko w ścianach czy podłodze, czyli w miejscach niewidocznych dla użytkowników.