Models.  On screen, abdominal scanner (healthy). We can see the liver (in green), the stomach, the spleen and the kidney.

Podwyższony poziom stężenia cholesterolu we krwi jest często tylko objawem poważniejszej choroby. Jeśli lipidogram wykazuje zbyt wysoką zawartość cholesterolu całkowitego, jego frakcji LDL lub trójglicerydów, trzeba poszukać źródła tego zjawiska, bo może ono świadczyć na przykład o nieprawidłowej pracy wątroby.

Co dzieje się w wątrobie?

Wątroba powinna być właściwie nazywana zakładem przetwórstwa chemicznego – praca wre w niej 24 godziny na dobę. W organie realizowane są dwa podstawowe zadania. Pierwsze to zamiana składników odżywczych na związki, które będą w łatwy sposób przyswajane przez różne komórki ciała. Drugie to odtruwanie organizmu poprzez eliminację toksyn, pochodzących z jedzenia lub z pozostałości przemiany materii. Oprócz tego w wątrobie produkowana jest żółć, która wspomaga proces trawienia, biorąc udział w rozkładzie tłuszczów. Organ wytwarza też heparynę niezbędną do prawidłowej krzepliwości krwi oraz niektóre białka odpowiedzialne za odporność organizmu.

Co wspólnego z cholesterolem ma wątroba?

Wątroba produkuje około 2g cholesterolu na dobę. Gdy jego cząsteczka „zabierze się w podróż” po organizmie wraz z białkiem o niskiej gęstości, mamy do czynienia ze złą frakcją LDL. Gdy natomiast do transportu cholesterolu wykorzystane będzie białko o wysokiej gęstości, mówimy o frakcji dobrej, czyli HDL. W komórkach, do których dotrze cholesterol, jego część zostanie zużyta, a nadmiar powinien trafić z powrotem do wątroby (HDL). Niestety, LDL odłoży się na ściankach naczyń i z czasem doprowadzi do ich zwężenia i utraty elastyczności.

Oprócz naturalnego cholesterolu, człowiek dostarcza do organizmu jego dodatkowe ilości wraz ze spożywanymi tłuszczami. Zmusza w ten sposób wątrobę do wzmożonej pracy. Jeśli jednak organ okaże się chory lub tłuszczów jest zbyt dużo, stężenie cholesterolu w organizmie gwałtownie wzrośnie. Działania profilaktyczne, które wspomogą pracę i ochronią ten ważny narząd, są więc niezbędne.

Profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka

Warto dbać o właściwe komponowanie codziennego menu. Nie powinny w nim królować np. czerwone mięsa, produkty wysoko przetworzone czy potrawy smażone na głębokim tłuszczu – należy z nich zrezygnować lub chociaż znacznie je ograniczyć. Za to trzeba wzbogacić jadłospis w ryby i drób – najlepiej gotowany. Nie wolno również zapomnieć o odpowiednich dawkach (1,5-3 g/dzień) stanoli roślinnych, które skutecznie obniżają poziom cholesterolu całkowitego i LDL. Produkty Benecol zawierają te dobroczynne związki – nie może ich zabraknąć na rodzinnym stole. Zmiana nawyków na zdrowsze to podstawa sukcesu i pierwszy krok w stronę lepszego samopoczucia. Przygotowywane dania powinny być gotowane, pieczone lub duszone bez tłuszczu. Należy używać naczyń żaroodpornych z przykrywkami albo specjalnych rękawów do pieczenia. Wątroba nie lubi zbyt dużych ilości soli, natomiast bardzo dobry wpływ wywierają na nią zioła używane jako przyprawy. Pożądane efekty przynosi też picie herbatek ziołowych, które wspomagają trawienie, a co za tym idzie – ułatwiają wątrobie pracę.

Osoby z nadwagą lub otyłością powinny przywiązywać ogromną wagę do zrzucania zbędnych kilogramów. Każda aktywność fizyczna – spacer, taniec czy rekreacyjna jazda na rowerze – wpłynie korzystnie na organizm. Poświęcenie 30 minut dziennie na ćwiczenia ruchowe zmotywuje wewnętrzny metabolizm do lepszej i efektywniejszej pracy, co niemal automatycznie obniży poziom stężenia cholesterolu we krwi i na długo, jeśli nie na zawsze, pozwoli zapomnieć o problemie.