garnek-do-gotowania-makaronuMakaron to rewelacyjne źródło zdrowych i niezbędnych w diecie każdego człowieka węglowodanów. Przygotowanie smacznego makaronu nie wymaga specjalnych umiejętności i zajmuje na ogół maksymalnie kilkanaście minut. Jedyne czego nam trzeba to dobry garnek, odpowiednia ilość wody, odrobina soli i… makaron! Smacznego!

Makaronowe ABC

Wartość energetyczna makaronu (samego, bez sosu!)zależy od jego składu (np. ilości jajek) i sposobu przygotowania, ale średnio waha się między 100 a 130 kcal na 100 gram produktu. Rodzajów makaronów jest mnóstwo, ten najbardziej oczywisty to podział uwzględniający kształt włoskiego przysmaku. W polskich kuchniach królują śrubki (fusilli), skośne rurki (penne) i kokardki (farfalle) – makarony te nadają się do sałatek, zapiekanek i zup. Są podstawowym składnikiem ciepłych dań w wielu restauracjach i idealnie łączą się z ciężkimi sosami. Lżejsze i rzadsze sosy zjadamy z cienkimi makaronami typu spaghetti lub z tagliatellą. Producenci makaronów wychodzą z nowymi propozycjami skierowanymi do naszych dzieci, które z przyjemnością zjadają zupy z pszenno – jajecznymi literkami i cyferkami, gwiazdkami, dinozaurami i postaciami z bajek.

Garnek idealny

Zabierając się do gotowania makaronu sięgamy po pierwszy z brzegu garnek, wlewamy doń wody (na oko), po zagotowaniu się tejże – wsypujemy makaron (również na oko). Po kilku minutach okazuje się, że jednak ważny był stosunek ilości wody do ilości makaronu, a przypadkowo wybrany garnek jest za mały… Znacie to skądś? Oczywiście! Gotowanie makaronu nie jest zajęciem skomplikowanym, ale wymaga podporządkowania się wskazówkom umieszczonym na opakowaniach poszczególnych rodzajów tego przysmaku. Makaron gotuje się w dużej ilości wody – aby mógł bez ograniczeń ją wchłonąć, zwiększyć swoją objętość (nawet trzykrotnie) i nie skleić się. Włosi stosują zasadę: 7 – 100 – 1000, którą rozszyfrować należy następująco: 7 gram soli na 100 gram makaronu gotowanego w 1000 ml wody. Niezbędny jest oczywiście dobry garnek do gotowania makaronu. Powinien być duży (optymalna pojemność to 5 litrów) i wysoki (minimum 15 – 20 cm). Niezwykle istotny jest materiał, z którego naczynie zostało wykonane. Najlepsze garnki zrobione są z nierdzewnej stali szlachetnej, co gwarantuje, że przygotowywane w nich potrawy będą smaczne i zdrowe (żadne szkodliwe substancje i materiały nie przedostaną się do naszego ulubionego makaronu).