baby-696980_1280-1W staraniach o dziecko zachodzi ciekawa zależność statystyczna. Ci,którzy woleliby jeszcze wstrzymać się z posiadaniem potomka, często spontanicznie go płodzą. Z kolei ludzie, którzy intensywnie starają się o dziecko, często mają problemy z zajściem w ciążę. W tej sytuacji należy przede wszystkim zachować spokój. Panika może jeszcze zmniejszyć szanse zapłodnienia. Na szczęście istnieje wiele domowych sposobów, które przyczyniają się do zwiększenia szansy na upragnione maleństwo.

Czym jest bezpłodność?

Przede wszystkim terminem, którym nie należy szafować. Jest to trwała niezdolność do poczęcia dziecka. U kobiet jej przyczyną mogą być zaburzenia w funkcjonowaniu jajników, u mężczyzn zbyt mała ilość plemników w nasieniu. Nie należy jej mylić z niepłodnością. Pod tym terminem z kolei kryje się niezdolność chwilowa. Niepłodność często spowodowana jest drobiazgami – zbyt dużą nerwowością czy niewłaściwą dietą. Zanim udamy się do lekarza, być może warto spróbować zmienić swój tryb życia tak, aby był bardziej przyjazny posiadaniu dziecka.

Poradź sobie z niepłodnością sam

Zapoznaj się z prostymi metodami, które zwiększą szansę na posiadanie potomka:

1. Tryb życia. Po pierwsze zdrowa żywność. Dużo owoców, warzyw. Nie zapominaj jednak o mięsie. Tylko ono dostarcza białka – niezbędnego budulca. Jeśli palisz, skończ z nałogiem. U kobiet nikotyna może powodować zaburzenia ciąży, u panów zmniejszać ilość plemników na centymetr nasienia. Ogranicz alkohol.

2. Kalendarzyk małżeński jest częstym obiektem żartów. Dzięki niemu można jednak nie tylko zapobiegać ciąży, ale też wspomóc zapłodnienie. Wylicz dni płodne. W nie starajcie się uprawiać seks jak najczęściej. Poczęciu sprzyja także pozycja klasyczna – ta w której kobieta leży na plecach z nogami w górze.

3. Drobnostki. Na drodze do posiadania dziecka mogą stać naprawdę niewielkie rzeczy. Przegrzewanie się jąder u mężczyzn może prowadzić do obumierania plemników. Problem ten dotyczy zwłaszcza kierowców. Czy wiesz, że liście malin są środkiem wczesnoporonnym? No właśnie. Sprawdź, co w Twojej diecie może prowadzić do problemów z zapłodnieniem.