Drzwi przesuwne to coraz bardziej popularne rozwiązanie, nie tylko ze względów funkcjonalnych, ale także estetycznych. Głównie stosowane jako drzwi wewnętrzne, stanowią element wystroju, który istotnie wpływa na wygląd wnętrza naszego domu. Jedną z zalet systemów przesuwnych jest to, że nie zajmują tak dużo miejsca jak drzwi otwierane tradycyjnie.

Jaki system wybrać ?

Drzwi przesuwne można stosować w każdym miejscu, w którym problematyczne byłoby otwieranie w sposób tradycyjny. Nie zabierają nam cennej powierzchni, mogą mieć też inną szerokość i wysokość, dzięki czemu mogą być stosowane nawet w mało standardowych pomieszczeniach.
Wszystkie firmy, które aktualnie działają w tej branży na polskim rynku (np. Hoton), oferują dwie możliwości zastosowania skrzydeł przesuwnych:
– drzwi naścienne, które przy otwieraniu przesuwają się na ścianę,
– drzwi chowane w specjalnej kasecie, które pozwalają na wykorzystanie całej powierzchni ściany.

Drzwi naścienne, montowane do sufitu czy ściany lub chowające się w specjalną kasetę, są świetnym rozwiązaniem do małych wnętrz, gdzie liczy się każdy centymetr powierzchni. Drzwi w systemie naściennym są zawsze widoczne, bez różnicy czy będą otwarte czy zamknięte. Dodatkowo uniemożliwiają wykorzystanie powierzchni ściany na której są zamontowane.
Drzwi chowane w kasecie pozwalają natomiast na pełną aranżację wnętrza bez żadnych ograniczeń. Kaseta może być z ościeżnicą lub bez. Drzwi bez ościeżnicy, przy odpowiednim doborze koloru ścian, będą praktycznie niewidoczne. Natomiast przy drzwiach z ościeżnicą zyskujemy możliwość doboru odpowiedniej obudowy, dzięki czemu będziemy mogli podkreślić charakter danego wnętrza.

Dlaczego drzwi przesuwne szklane?

W ostatnim czasie bardzo często na materiał drzwi przesuwnych wybiera się szkło. Szklane drzwi są eleganckie i funkcjonalne, a co najważniejsze – bezpieczne. Wykonane są ze szkła hartowanego, które jest odporne na działanie czynników mechanicznych. Szkło hartowane jest siedem razy bardziej odporne na uszkodzenia. W przypadku rozbicia rozpada się na małe kawałki o tępych krawędziach.
Szklane drzwi przesuwne mogą stanowić idealne uzupełnienie zarówno wnętrza klasycznego, jak i nowoczesnego. Jeśli wybierzemy wariant z ościeżnicą, może ona zostać wykonana z drewna lub aluminium.
Drzwi szklane (np. z firmy Hoton) dają możliwość swobodnego projektowania. Ich wygląd komponuje się praktycznie z każdym materiałem: drewnem, metalem czy kamieniem. Dzięki ich zastosowaniu przestrzeń wewnętrzna ulega optycznemu powiększeniu, a jednocześnie pozostaje odgrodzona, co zapewnia odpowiedni poziom prywatności. Zastosowanie szkła jako materiału na drzwi pozwala na większe doświetlenie pomieszczeń światłem naturalnym, dzięki czemu opłaty za energię elektryczną będą mniejsze.
Drzwi szklane dostępne są w różnych technologiach wykończenia. Szkło może być gładkie, piaskowane, grawerowane, malowane, foliowane lub z wzorami. Wszystko w zależności od upodobań nabywcy. Na szczególną uwagę zasługuje szkło ozdobne, wykończone techniką głębokiego rzeźbienia lub szkło Fusing, poddane termicznej obróbce kształtowania najróżniejszych form szkła .

Szklane drzwi przesuwne są idealnym dopełnieniem wystroju każdego wnętrza. Stanowią piękny element dekoracyjny, przy jednoczesnej funkcjonalności. Co ważniejsze, nie kosztują więcej niż drzwi przesuwne tradycyjne, a także są ekonomiczne w użytkowaniu (nie wymagają kosztownej konserwacji).