zdroweŻywność ekologiczna jest wolna od pestycydów i sztucznych dodatków. Jest zdrowsza, smaczniejsza i bardziej aromatyczna. Miąższ ekologicznych owoców i warzyw jest bardziej jędrny i soczysty.

Czym jest żywność ekologiczna?

„Dla mnie to jest takie jedzenie, w którego produkcji nie były wykorzystywane nawozy chemiczne ani żadne pestycydy, herbicydy, fungicydy, antybiotyki, hormony wzrostu i inny materiał, który normalnie do jedzenia się nie dostaje.” – mówi Michał Paca, ekspert ds. ekologii i ochrony środowiska.

Żywność ekologiczna otrzymywana jest w ekologicznych przetwórniach rolniczych i gospodarstwach. Przedsiębiorstwa te muszą spełnić szereg wymogów, na postawie których otrzymają certyfikat potwierdzający ekologiczne pochodzenie danego produktu.

Dlaczego warto jeść żywność ekologiczną?

1. Dbamy o zdrowie

Zjadając produkty z ekologicznych upraw i hodowli, dbamy o własne zdrowie. Warzywa i owoce ekologiczne wolne są od syntetycznych środków ochrony roślin i chemicznych nawozów. Zwierzęta nie są karmione zmodyfikowanymi paszami ani nie podaje się im hormonów i antybiotyków. Ścisłe zasady produkcji, przetwarzania, przechowywania i transportu żywności wpływają na zachowanie jak najwyższej wartości odżywczej produktów. W żywności ekologicznej znajduje się więcej witamin i minerałów, np. biała kapusta z gospodarstwa ekologicznego zawiera więcej witaminy C niż kapusta pochodząca z upraw konwencjonalnych. Takie wnioski zostały poparte m.in. badaniami dr Alberty Velimirov z Wiedeńskiego Instytutu im. Ludwig-Boltzmanna.

2. Dbamy o środowisko

Kupując produkty z upraw ekologicznych, dbamy o środowisko. Ekologiczni rolnicy pracują w zgodzie z rytmem natury. Mają świadomość tego, że uprawa roślin powinna odbywać się z troską o przyrodę. Dlatego unikają sztucznych nawozów, które mogą zakwaszać i wyjaławiać glebę oraz zanieczyszczać wody gruntowe. Zasady ekologicznego rolnictwa zwiększają życie glebowe i ilość materii organicznej obecnej w warstwach ziemi. W swoich uprawach rolnicy stosują płodozmian i kompost. Takie rozwiązania umożliwiają harmonijny obieg pierwiastków i innych substancji w glebie. Żywność ekologiczna często kupowana jest u lokalnych przedsiębiorców. Dzięki temu na nasze talerze trafiają produkty świeże. Wybór lokalnej żywności skraca drogę transportu produktów i przyczynia się do emitowania mniejszej ilości zanieczyszczeń do atmosfery.

3. Lepszy smak

Bio żywność jest smaczniejsza, ma bardziej aromatyczny zapach i głęboki smak. Wynika to z faktu, że zawiera mniej wody i pozostaje na krzaku do osiągnięcia pełnej dojrzałości. Rośliny uprawiane w naturalnych warunkach, kumulują substancje biologicznie aktywne, produkują więcej antyoksydantów, kwasów organicznych, olejków eterycznych i cukrów. Miąższ owoców i warzyw jest bardziej jędrny, soczysty i zwarty. Owoce i warzywa z konwencjonalnych upraw są zwykle mniej intensywne w smaku. Często są zrywane jeszcze zielone i dojrzewają w drodze do sklepu.

4. Wolna od GMO

Ekologiczne rolnictwo i hodowla zwierząt są przeciwne GMO. Bio żywność wolna jest od genetycznych zmodyfikowań, które nie wpisują się w procesy naturalne. Jest to uregulowane unijnym zarządzeniem z roku 1999.

5. Nowe smaki

Ekologiczni rolnicy powracają do uprawiania rzadko spotykanych już odmian zbóż, warzyw i owoców. Dzięki temu mamy możliwość odkrywać bogactwo smaków na nowo lub wracać do tych smaków, które znaliśmy z dzieciństwa. Do takich „na nowo odkrytych” upraw należą, np. orkisz, pasternak, płaskurka, topinambur oraz samopsza.

Jak rozpoznać żywność ekologiczną w sklepie?

Wybierając bio żywność, warto mieć pewność, że faktycznie kupujemy ekologiczne produkty. W tym celu powinniśmy dokładnie przeglądać etykiety znajdujące się na opakowaniu. Każdy produkt rolnictwa ekologicznego musi mieć unijne logo. Od 1 lipca 2010 tym logo jest zielony liść. Na etykiecie produktu zawsze podane są informacje o producencie, numer atestu i jednostka certyfikująca. W przypadku zakupu towarów sprzedawanych luzem i bez opakowania, możemy poprosić sprzedawcę o okazanie certyfikatu.