Perfekcjonista nigdy nie będzie usatysfakcjonowany i zawsze będzie dążyć do ideału, którego zwyczajnie nie da się osiągnąć. Taka postawa rodzi frustracje i może powodować nawet stany depresyjne. Są osoby, które są stworzone do tego, żeby działać w sposób zorganizowany i zbliżający się do ideału, ale dążenie do perfekcji za wszelką cenę może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Szkoda życia na bycie idealnym

Natrętne skupianie się na robieniu wszystkiego w domu jak należy nie poprawia jakości życia. Wie o tym każdy, kto próbował chociażby utrzymać podłogi w mieszkaniu w nienagannym stanie przez jeden dzień. Odkurzone, pozmiatane, umyte w oczekiwaniu na wieczornych gości, a i tak pies przewróci doniczkę, wyleje się kawa, a z kuchenki na czerwono pryśnie sos pomidorowy. Nie da się być we wszystkim najlepszym, niezastąpionym i nie prosić nikogo o pomoc – to zbyt czasochłonne i stresujące. Robienie wszystkiego samemu i na 100% może zagwarantować, że zostanie to zrobione tak, jak chcemy, ale czy warto? Lepiej spokojnie przespać całą noc niż martwić się zaciekami na lustrze czy nieumytą podłogą.

Perfekcyjna pani domu – kim jest perfekcjonista?

Perfekcyjna Pani Domu Małgorzata Rozenek uczy jak idealnie dbać o dom. Zyskała tysiące fanek i naśladowniczek, które zaczęły przykładać większą wagę do stanu swoich domów. Jak zdradziło party.pl, prywatnie do sprzątania gwiazda zatrudnia gosposię, a do opieki nad dziećmi nianię. Lubi i potrafi wykonywać czynności, których uczy w programie, ale nie uważa się za idealną gosposię domową. Dbanie o dom jest inspirujące i daje masę pozytywnej energii, ale w rozsądnych dawkach. Tendencje do perfekcjonizmu mają osoby krytykowane w dzieciństwie, dzieci perfekcjonistów oraz jedynacy i pierworodni, służący za przykład młodszemu rodzeństwu. Uczą się oni, że otrzymają pozytywne oceny i akceptację otoczenia tylko, gdy osiągną maksimum swoich możliwości i od tego zależy ich poczucie własnej wartości. W przeciwnym razie pojawia się poczucie winy. A zaangażowanie w zadania jest tak silne, że bardzo często powoduje niechęć do pracy i wypalenie.

Efekty przesadnego dbania o posiadanie domu idealnego

Obsesja na punkcie porządku sprawia, że dążenie do perfekcji uniemożliwia relaks, bo zawsze jest jeszcze coś do zrobienia i wiecznie planuje się kolejne zadania do wykonania z listy. Radość i duma z sukcesów zostają prędko zapomniane w obliczu najdrobniejszej porażki, a drobne zadania wykonywane są przesadnie długo i ciągle sprawdzane. Perfekcjonista dyscyplinuje wszystkich dookoła, krytykuje za całokształt, bez konkretnych argumentów i robi to przy świadkach, co może być dla odbiorcy przekazu szczególnie trudne. Często ma przez to trudności z uzyskaniem sympatii towarzystwa. Perfekcjonista nie uczy się na własnych błędach ani sobie nie odpuszcza. Innym też. Szybko przestaje być lubiany i ceniony. On też przestaje być zadowolony z członków własnej rodziny, gdyż nie spełniają jego wygórowanych oczekiwań. Wywołuje to oddalenie od siebie, stres, a nawet choroby

feather-duster-709124_1920-1