9_W jaki sposób zatroszczyć się o skórę potrądzikowąBlizny o charakterze zanikowym i przebarwienia potrądzikowe stanowią problem nie tylko dla nastolatków. Mimo upływu lat często zdarza się, że cera trądzikowa nadal stanowi duże utrapienie dla dorosłych. Jak zatem pozbyć się starych niedoskonałości i zapobiec powstawaniu nowych?

Blizny powstające pod wpływem trądziku stanowią nie lada wyzwanie zarówno dla młodzieży, jak i osób w starszym wieku. Trzeba pamiętać, że wspomnianą przypadłość można określić jako stan zapalny, podczas którego organizm broni się w ten sam sposób, w jaki robi to, walcząc z każdym innym schorzeniem. Komórki, które należą do układu odpornościowego, zwalczają infekcję, a także wspomagają procesy gojenia tkanki poddanej różnego rodzaju uszkodzeniom.

 

Jednocześnie, by doszło do prawidłowego wyleczenia wyprysków, powinno się wyeliminować znajdujące się w nich i wewnątrz nich obumarłe komórki i bakterie. Jeśli nie zadba się o to, wówczas proces gojenia będzie nieustannie zakłócany, a nowo powstająca tkanka będzie się odznaczać cienką i nieprawidłowo zbudowaną strukturą. Wtedy to na skórze pojawi się blizna, najczęściej pod postacią nieestetycznego zagłębienia, a na jej wielkość wpływał będzie stopień zaawansowania rozwijającego się trądziku.

 

Pielęgnacja cery trądzikowej

 

Zanim jednak przyjdzie czas na rozważania na temat tego, jak usunąć blizny po trądziku, dobrze zastanowić się nad tym, w jaki sposób zadbać o szczególnie wrażliwą skórę. Przede wszystkim trzeba starać się o to, by w miarę możliwości hamować tworzenie się stanów zapalnych. Można tego dokonać przy pomocy właściwego oczyszczania i złuszczania naskórka, w przypadku zaś zauważenia zaczerwienień – poddać ją działaniu środków o właściwościach przeciwzapalnych.

 

W tym celu mniej więcej raz w miesiącu warto pokusić się o zastosowanie peelingu z kwasu salicylowego lub zdecydować na łagodną mikrodermabrazję. Skuteczne w tym względzie okaże się również przejście na odpowiedni sposób żywienia, wzbogacony o witaminy i antyutleniacze, oraz zredukować do minimum liczbę jedzonych pikantnych potraw. Jednocześnie nie wolno narażać skóry na przesuszenie, ponieważ wywoła to jedynie pobudzenie do pracy gruczołów łojowych, co przyspieszy zatknięcie porów i rozwijanie się trądziku.

 

Leczenie cery trądzikowej

 

W przypadku pojawienia się stanu zapalnego najlepszym rozwiązaniem będzie wyleczenie go przy pomocy odpowiednich środków doustnych, a także miejscowych antybiotyków. Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj kuracji bywa najczęściej obciążający dla organizmu, dlatego stosuje się go jedynie przy ciężkich postaciach choroby trądzikowej.

 

Trądzik o niewielkim i niezbyt silnym natężeniu o wiele łatwiej wyleczyć przy pomocy laseroterapii. Zazwyczaj korzysta się wtedy z zabiegów laserowo-miedziowych, które pozwalają redukować stan zapalny i przeciwdziałają powstawaniu nowego. Trwają one około piętnastu minut i są bezbolesne.

 

Sam laser natomiast odznacza się dobroczynnym działaniem. Promieniowanie, do którego dochodzi, jest wchłaniane przez barwnik, jaki znajduje się w bakteriach wywołujących trądzik. Dzięki temu są one eliminowane i daje się zaobserwować spadek występowania kolejnych zmian skórnych. W końcu dzięki biostymulacji laser mobilizuje własne zdolności chorego organizmu do obrony i regeneracji oraz wpływa przeciwzapalnie, powodując przy tym blednięcie przebarwień skórnych.