perfumy_Dla wielu osób zakup perfum oznacza nawet kilka miesięcy wyrzeczeń. Gdy uzbierają niezbędną kwotę, kupują upragniony flakon, lecz po powrocie do domu czeka na nie… rozczarowanie, bo zapach jednak nie spełnia ich oczekiwań. Jak można tego uniknąć?

Perfumy składają się z trzech głównych nut zapachowych, które są wyczuwalne kolejno po upływie określonego czasu. Z tego powodu aromat perfum rozwija się etapami, zaś pełnię ich zapachu możemy realnie ocenić dopiero po dłuższej chwili od aplikacji.

Jakie są nuty zapachowe perfum?

Do głównych nut zapachowych perfum zaliczamy nutę głowy, serca oraz bazy, zwaną też nutą głębi lub nutą podstawową. Nuty zapachowe mają inny czas utleniania, przez co inaczej pachną bezpośrednio po aplikacji, a inaczej po kilku czy kilkunastu godzinach.

Swoistą wizytówką perfum jest nuta głowy, którą wyczuwamy jako pierwszą. Utrzymuje się ona dość krótko, zwykle do pół godziny, lecz to ona decyduje, czy dany zapach nam się spodoba. Jako drugą wyczuwamy nutę serca, będącą przewodnim zapachem perfum i nadającą im charakter. Nuta serca utrzymuje się na skórze do kilku godzin. Nuta bazy stanowi tło zapachu perfum, które wyczuwamy nawet kilkanaście godzin po spryskaniu.

Od czego zależy zapach perfum na skórze?

Zapach perfum zależy głównie od pH skóry, stopnia jej natłuszczenia oraz wydzielanych feromonów. W związku z tym perfumy twojej przyjaciółki lub kolegi mogą pachnieć zupełnie inaczej na twojej skórze, zarówno zdecydowanie lepiej, jak i znacznie gorzej.

Osoby z suchą skórą nie powinny sięgać po perfumy z dużą zawartością alkoholu. O wiele lepszym rozwiązaniem będą wody perfumowane, toaletowe oraz balsamy z linii perfum. Co bardzo ważne, na skórze suchej zapach może utrzymywać się nieco krócej. Natomiast posiadacze skóry tłustej powinni wystrzegać się ciężkich perfum o silnym aromacie, ponieważ mogą one pachnieć zbyt intensywnie, a nawet drażniąco.

Gdzie kupować perfumy?

Jeśli chcesz przetestować dany zapach, nic nie zastąpi osobistej wizyty w sklepie. Jednak gdy zdecydujesz się na konkretne perfumy, sprawdź ofertę perfumerii internetowych, takich jak http://tagomago.pl/, które często przyciągają konkurencyjnymi cenami.

Jak dobrać zapach?

Chcąc dobrać zapach idealny dla siebie, uzbrój się w cierpliwość i kilka przydatnych trików. Po pierwsze, testuj zapach na własnej skórze, a nie na papierowym pasku – jak wiesz, na tobie perfum wcale nie musi pachnieć podobnie. Po drugie, nie wąchaj perfum bezpośrednio z flakonu, ponieważ poczujesz wtedy wyłącznie ulatniający się alkohol.

Po trzecie, spryskaj perfumami przegub dłoni lub zgięcie łokcia i odczekaj, aż alkohol się ulotni. Jeśli po przetestowaniu kilku perfum wydaje ci się, że każdy pachnie niemal tak samo, spróbuj powąchać ziarna kawy. Będzie to miła odmiana dla twojego osłabionego zmysłu powonienia, dzięki której po chwili twój nos będzie gotowy do dalszych testów.

W dalszym ciągu nie możesz się zdecydować? Zapytaj o próbkę wybranych perfum lub możliwość zakupu kilku mililitrów zapachu i zobacz, jak sprawdza się on na co dzień.