Pizza jest popularnym daniem na całym świecie. Czy wiecie jednak wszystko na jej temat? Zachęcamy do przeczytania kilku ciekawostek na temat tej potrawy.

Największa pizza świata

Zwykle w pizzeriach największe pizze mają od 30 do 40 centymetrów średnicy. Jeżeli spotykacie się z paczką przyjaciół, to jest szansa, że uda wam się ją pokonać. Największa pizza świata miała wagę 12,2 tony i średnicę prawie 40 metrów. Do jej przygotowania zostało zużyte prawie 4000 kilogramów sera, 1763 kilogramy pieczarek i prawie 2000 kilogramów sosu pomidorowego. Została ona stworzona w 1990 roku w RPA.

Rekordy w jedzeniu pizzy

Wydawać by się mogło, że narodem, który pochłania największe ilości pizzy są Włosi lub Amerykanie. Tymczasem okazuje się, że rekord spożywania pizzy należy do Norwegów, którzy spożywają rocznie 5,6 kilograma pizzy oraz do Niemców. Z kolei rekord w najszybszym jedzeniu pizzy należy do Kanadyjczyka, który pochłonął trzydziestocentymetrową pizzę w 42,31 sekundy. Ciekawy jest także rekord w kręceniu placków na pizzę, który należy do Bruno di Fabio. W 2 minuty i 35 sekund potrafi ona przygotować 14 placków do pizzy.

Smaki i ceny pizzy

Statystyki pokazują, że na 100 zamówionych pizz, 62 sztuki zawierają mięsny dodatek. W USA najpopularniejszy dodatek to pepperoni. Faktem wartym zauważenia jest także to, że mięsne pizze częściej wybierają mężczyźni, zaś kobiety chętniej sięgają po dodatki warzywne. Pizza jest daniem, które wybieramy chętnie ze względu na niską cenę. Okazuje się jednak, że są serwowane pizze, które mogą mocno zubożyć nasz portfel. Do najdroższych pizz świata serwowana przez Gordona Ramseya pizza z truflami, a także piza z kanadyjskiej pizzerii, na której znajdziemy same rarytasy:homara, wędzonego łososia, krewetki tygrysie oraz rosyjski kawior. Za kawałek takiej pizzy trzeba zapłacić 450 dolarów.

Jak widać, pizza wrocław jest daniem bardzo ciekawym. Swoją historią sięga już czasów starożytnych, a nadal wszyscy po nią chętnie sięgamy. Warto wiedzieć więc coś więcej na temat tego popularnego dania.