W przypadku nietrzymania moczu przyczyny są dość różnorodne, a różne postaci tej dolegliwości wymagają indywidualnie dobranych sposobów leczenia. Na szczęście terapia nietrzymania moczu jest zazwyczaj skuteczna, dlatego nie należy z powodu odczuwanego wstydu zaniechiwać wizyty u lekarza. Zanim leczenie przyniesie efekty, warto też sięgnąć po skutecznie maskujące problem środki higieniczne, dzięki którym prowadzić można normalny tryb życia. Dowiedz się, jakie są przyczyny nietrzymania moczu i jak radzić sobie z tą przypadłością.

Nietrzymanie moczu – przyczyny

W przypadku gdy pojawia się nietrzymanie moczu, przyczyny zależą przede wszystkim od postaci tej dolegliwości. Wyróżnia się trzy rodzaje nietrzymania moczu: wysiłkowe nietrzymanie moczu, naglące nietrzymanie moczu i postać mieszaną tej przypadłości (zarówno wysiłkową, jak i naglącą).

Wysiłkowe nietrzymanie moczu polega na mimowolnym popuszczaniu lub oddawaniu moczu, szczególnie podczas wysiłku fizycznego, kichania, śmiania się i kasłania. Spowodowane jest to osłabieniem mięśni Kegla, które może pojawić się w wyniku siedzącego trybu życia, operacji, zabiegu, a także w czasie ciąży czy po porodzie. Mięśnie Kegla pozwalają zaciskać cewkę moczową i zatrzymać strumień moczu. Kiedy są słabe, każde napięcie mięśni brzucha może spowodować mimowolną mikcję.

Naglące nietrzymanie moczu to silne, pojawiające się nagle parcie na pęcherz, które powoduje natychmiastową potrzebę oddania moczu. Zdarza się przy zapaleniu pęcherza, a także stanowi częstą przypadłość u kobiet w ciąży, kiedy powiększająca się macica i ruchy dziecka powodują nacisk na pęcherz moczowy.

Mieszana postać nietrzymania moczu bywa wyjątkowo kłopotliwa i często powoduje, że dotknięta nią osoba rezygnuje ze zwykłych aktywności w obawie przed kompromitującą sytuacją.

Nietrzymanie moczu – jak sobie radzić?

Przy nietrzymaniu moczu, nawet tym lekkim, kropelkowym, warto sięgnąć po sprawdzone środki higieniczne przeznaczone dla osób z problemem nietrzymania moczu. TENA oferuje produkty przeznaczone zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, w ogromnym wyborze rodzajów odpowiednich dla danego stopnia nasilenia dolegliwości. Dostępne są wkładki urologiczne dla kobiet i mężczyzn, specjalne podpaski na nietrzymanie moczu, majtki chłonne, pieluchomajtki oraz pampersy dla dorosłych. Warto przy tym wiedzieć, że artykuły higieniczne na nietrzymanie moczu mogą być refundowane na NFZ.

Nietrzymanie moczu – metody leczenia

Nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć. Zależnie od przyczyny i postaci tej dolegliwości stosowane jest leczenie farmakologiczne, rehabilitacja lub leczenie operacyjne.

Rehabilitacja przy nietrzymaniu moczu polega na ćwiczeniach wzmacniających mięśnie Kegla, które można wykonywać także samodzielnie, z przyrządami lub bez. Przy naglącym nietrzymaniu moczu terapia może polegać na treningu kontynencji, czyli umiejętności utrzymania moczu pomiędzy wizytami w toalecie, przy czym stopniowo zwiększa się długość przerw pomiędzy nimi.