Dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak zaparcia, kolki czy biegunki, co jakiś czas zdarzają się niemal każdemu niemowlakowi, budząc jednocześnie sporo strachu u rodziców. Co je powoduje, jak można im zapobiegać i co robić, gdy już się przytrafią?

Zaparcia u niemowląt – co robić?

Zaparcia u niemowląt mogą mieć szereg przyczyn. Czasem winę ponosi nieodpowiednia alergia, czasem zaparcie może być spowodowane alergią, a w jeszcze innych przypadkach odpowiedzialne są zaburzenia mikroflory bakteryjnej jelit. W rzadkich przypadkach zaparcia u niemowląt są powodowane takimi chorobami jak mukowiscydoza czy niedoczynność tarczycy. Zaparcie łatwo rozpoznać – rzadsze niż dwa razy w tygodniu wypróżnienie, któremu towarzyszy ból, a stolec jest duży i twardy to podstawowe objawy.

Zaparcia u niemowląt warto konsultować z pediatrą, by ustalić ich przyczynę. Zwykle leczenie zaczyna się od podawania dziecku dodatkowych ilości wody lub soków owocowych. Leki na zaparcia u niemowląt stosuje się tylko za wskazaniem lekarza. Jeśli przyczyną zaparć była niewłaściwa dieta, należy zwracać na nią większą uwagę, by sytuacja się nie powtórzyła.

Kolka u niemowlaka – jak ją złagodzić?

Kolka u niemowlaka potrafi nieźle dać w kość i dziecku, i rodzicom. Głośny, kilkugodzinny płacz dziecka – to często towarzyszy kolce. Jeśli zaspokojone są wszystkie potrzeby niemowlaka, a on wciąż płacze, do tego podkurczając nóżki, napinając brzuszek i prężąc ciałko, to najpewniej kolka.

Ból brzucha wywołuje płacz, a sama kolka u niemowlaka może być wywoływana m.in. niedojrzałością bariery jelitowej i zaburzeniami wydzielania hormonów jelitowych. Kolkę może powodować także refluks, a według innych teorii – alergie pokarmowe.

Kolka u niemowlaka może zostać złagodzona przez naturalne suplementy diety, takie jak Humana benelife Acolic, w którego składzie znajdziemy rumianek, melisę i tyndalizowane bakterie kwasu mlekowego. Można go bezpiecznie stosować u dzieci już od 2. tygodnia życia.

Jeżeli kolka u niemowlaka jest powodowana alergią lub refluksem, wówczas możliwe jest wdrażanie leczenia. W przeciwnym razie trzeba działać domowymi sposobami i ewentualnie wspomagać się suplementami diety.

Nie lekceważ biegunki u niemowlaka

Biegunka u niemowlaka również potrafi zmęczyć zarówno dzieci, jak i rodziców. Dla malucha biegunka często wiąże się z ogólnym złym samopoczuciem – dziecko jest zwykle niespokojne, możliwa jest też podwyższona temperatura ciała. Często oddawane, luźne stolce potrafią zaś zmęczyć rodziców koniecznością częstszego przewijania dziecka. Do tego dochodzi przede wszystkim stres związany ze strachem o zdrowie dziecka. Biegunka u niemowlaka jest dość niebezpieczna, bo może prowadzić do odwodnienia.

Przyczyną biegunek najczęściej jest zatrucie pokarmowe, a czasem również infekcje przewodu pokarmowego. Odpowiednie przechowywanie posiłków i zachowanie odpowiedniej higieny to najlepsza prewencja, ale nie unikniemy biegunki, kiedy dziecko ma alergię, o której jeszcze nie wiemy lub jest chore na celiakię czy mukowiscydozę. Biegunka u niemowlaka zawsze powinna być skonsultowana z lekarzem. Jeśli maluch jest karmiony mlekiem modyfikowanym, można zastosować specjalną mieszankę z obniżoną zawartością laktozy i tłuszczów, wzbogaconą o prebiotyki. Podobne mleka modyfikowane, z odpowiednio dobranym składem, znaleźć można także na problemy z zaparciami i kolkami – warto przemyśleć włączenie ich do diety dziecka w razie problemów trawiennych.