kucharz piecze pizzeGastronomia jest rodzajem działalności gospodarczej, polegającej na prowadzeniu otwartych zakładów żywienia zbiorowego, takich jak restauracje, bary czy stołówki. Jest to także sztuka przyrządzania i podawania potraw w oparciu o fachową wiedzę kulinarną. Do gastronomii zaliczamy również wiedzę o produktach, ich wartości odżywczej, o racjonalnym przygotowaniu potraw, komponowaniu posiłków, o tradycjach kulinarnych oraz zwyczajach i obyczajach związanych z jedzeniem.

Wyposażenie

Przygotowanie posiłków w zakładach gastronomicznych, to nie lada wyzwanie. Wymaga także zupełnie innego sprzętu, niż ten domowy. Chodzi bowiem przede wszystkim o to, żeby ekonomicznie i w stosunkowo krótkim czasie, przygotować profesjonalne posiłki dla większej grupy osób. Lokal, w którym czeka się godzinę na podanie prostego dania z menu, raczej nie zdobędzie sympatii klientów… Obecnie istnieje na rynku wiele firm, specjalizujących się w kompleksowym wyposażeniu obiektów gastronomicznych. Niektóre z nich, jak na przykład Technica, oprócz samego sprzętu (zaopatrzonego oczywiście w odpowiednie certyfikaty i atesty), oferują również usługi serwisowe, zarówno dla własnego sprzętu, jak również tego zakupionego u innych producentów.

Meble nierdzewne

Skupmy się na chwilę na zapleczu. Najlepiej sprawdzą się tam meble ze stali nierdzewnej – łatwe w utrzymaniu i wytrzymałe. Dla zwiększenia przestrzeni w kuchni, świetnie nada się łącznik narożny do regałów. Regał ten możemy zastosować w magazynach, chłodniach, zmywalniach, sklepach, piekarniach, masarniach i innych zakładach przemysłu spożywczego. Wykonany z polipropylenu, charakteryzuje się gładką powierzchnią, łatwą do czyszczenia. Słupki i trawersy wzmocnione zostały rdzeniem stalowym, dzięki czemu udźwig półki wzrósł do 200 kg. Mocowania półek posiadają regulowaną wysokość. Same półki nadają się do mycia w zmywarkach. Równie ważny jest wybór właściwego okapu. Wiadomo, że w kuchni restauracyjnej panuje często wysoka temperatura. Unoszące się kłęby pary muszą mieć ujście. W ofercie znajdziemy kilkadziesiąt rożnych okapów do wyboru.

Kolejnym przydatnym elementem wyposażenia są stoły przyścienne. Szeroki blat z pewnością ułatwi pracę każdemu kucharzowi, podczas kiedy przestawna półka pomieści zapas garnków czy talerzy. Cechą charakterystyczną takich stołów są nóżki przesunięte o 8 cm, względem blatu, dzięki czemu stół łatwo ustawimy przy samej ścianie.

Równie ważny jest zlew, najlepiej dwukomorowy, dla ułatwienia pracy, z otworem na odpadki, dzięki czemu oszczędzamy czas. Niektóre zlewy mają przedłużony blat, dzięki czemu łatwo możemy na nim ułożyć (czy to brudne, czekające na umycie, czy już czyste) potrzebne talerze czy owoce.

Pizzeria

Jeśli planujemy otwarcie pizzerii, warto zaopatrzyć się w meble oraz formy i sztućce najwyższej jakości. Dzięki temu na dłuższą metę oszczędzamy, ponieważ całe wyposażenie wystarczy nam na dużo dłużej. Godna uwagi jest aluminiowa łopata do pizzy. Dzięki konstrukcji z anodowanego aluminium właśnie, jest bardzo lekka (łatwiej będzie podnieść ją wraz z nałożoną pizzą), a przy tym wytrzymała. Warto również zaopatrzyć się w szczotkę do pieców do pizzy. Wykonana ona jest z cienkich drucików z mosiądzu oraz satynowej stali nierdzewnej, o uchwytach z lakierowanego drewna bukowego. Dzięki możliwości regulacji rączki łatwo można wyczyścić całe wnętrze pieca.

W dobrym sklepie, oprócz mebli kuchennych, nabędziemy również narzędzia. Takie jak na przykład mikser spiralny do pizzy i pierogów czy dzielarki do ciasta, służące do porcjowania oraz zaokrąglania ciasta (zapewniają one produkcję porcji ciasta o pożądanej wadze. Urządzenia znajdują zastosowanie w dużych pizzeriach, wyspecjalizowanych w sprzedaży na wynos lub dostarczających produkty na zamówienie, a także w zakładach przygotowujących produkt mrożony). Oczywiście najważniejszym sprzętem jest sam piec do pizzy, bowiem to od niego właśnie zależy jedyny i niepowtarzalny smak ciasta i w efekcie całej potrawy. W zależności od potrzeby, możemy wybrać jedno, dwu lub trzykomorowy piec do pizzy. Na stronie internetowej sklep.technica.pl znajdziemy elektryczne piece produkcji włoskiej, z płytą szamotową. Grzałka regulowana jest za pomocą termostatu. Całość wykonana jest ze stali nierdzewnej, a dodatkowym atutem jest wbudowane oświetlenie wnętrza komory oraz szyba panoramiczna, dzięki czemu łatwo sprawdzić, czy ciasto jest już gotowe, czy też wymaga jeszcze dopieczenia.