Wybór odpowiedniego poziomu twardości materaca wbrew pozorom nie jest taki łatwy. Mimo iż większość z nas wyczuwa, który materac jest dla nich zbyt miękki lub zbyt twardy, to warto zapoznać się z kilkoma zasadami wyboru.

Wybór odpowiedniego poziomu twardości materaca wbrew pozorom nie jest taki łatwy. Mimo iż większość z nas wyczuwa, który materac jest dla nich zbyt miękki lub zbyt twardy, to warto zapoznać się z kilkoma zasadami wyboru.

Jaka twardość materaca zależnie od wagi?

Waga ciała jest jednym z podstawowych czynników jakie należy mieć na uwadze wybierając poziom twardości materaca. Przyjmuje się, że osoby ważące powyżej 80 kilogramów powinny wybierać materace o oznaczeniu H3, czyli stosunkowo twarde. Z kolei lżejsze osoby, których masa ciała nie przekracza 80 kilogramów, powinny wybierać materace średnio twarde, H2. Taka zasada wynika z faktu, że osoba lżejsza leżąc na materacu nie wywiera na niego zbyt dużego nacisku, w związku z czym twardszy materac może być dla niej niewygodny i będzie zbyt mocno uciskał ciało, powodując bóle kręgosłupa i nacisk na naczynia krwionośne. Z kolei osoba o większej masie ciała, śpiąc na miękkim materacu, będzie się w nim zapadała, a jej kręgosłup nie będzie odpowiednio podparty.

Twardość materaca a wzrost

Sytuacja osób, których masa ciała znaczenie różni się od wartości granicznej 80 kilogramów, jest stosunkowo prosta. Jaka twardość materaca będzie jednak odpowiednia dla osoby, która waży 79 lub 81 kilogramów? W takiej sytuacji warto kierować się dodatkowym czynnikiem, jakim jest wzrost. Ma to związek z rozłożeniem ciężaru ciała na materacu, który jest nieco inny w przypadku osób wysokich i niskich. Osoby wyższe mogą pozwolić sobie na wybór materaca o średniej twardości, ponieważ ich ciężar będzie rozłożony na większej powierzchni, a co za tym idzie: będzie mniejszy. Osoby niższe, ważące tyle samo, powinny z kolei postawić na materace twardsze, ponieważ w ich przypadku nacisk ciała jest znacznie większy, a ich kręgosłup wymaga znacznie mocniejszego podparcia. Podobna zasada ma zastosowanie w przypadku osób śpiących na boku oraz na plecach. Kiedy śpimy na boku, nasze ciało styka się z materacem na mniejszej powierzchni, w związku z czym wywierany przez nie nacisk jest większy niż w przypadku osób śpiących na plecach. Warto pamiętać, że wybierając materac należy kierować się nie tylko oznaczeniem producenta, ale także własnymi preferencjami. Dobrej jakości materac twardy oraz średnio twarde, dopasowane do indywidualnych preferencji, można znaleźć w ofercie sklepu naturazone.pl.