Karmienie piersią, choć jest wpisane w naturę kobiety, nie jest łatwe. Szczególnie, że wokół laktacji narosło wiele mitów – takich, które zniechęcają młode mamy do podawania dziecku naturalnego pokarmu. Jeżeli niebawem urodzisz, sprawdź, czy każda kobieta może karmić piersią.

Kobiece piersi zostały skonstruowane w taki sposób, by już w okresie ciąży przygotowywać się do laktacji. Dlatego nawet, jeśli pierwsze próby przystawiania dziecka kończą się niepowodzeniem, nie można się poddawać. Wystarczy odrobina motywacji, samozaparcia, wsparcia bliskich osób oraz pomoc przydatnego sprzętu, by karmienie piersią bez problemów trwało dłużej niż 6 miesięcy.

Wielkość piersi nie ma znaczenia

Karmienie piersią jest możliwe niezależnie od wielkości biustu. Każda pierś ma zdolność wytwarzania mleka, zaś jego ilość oraz jakość jest zupełnie niezwiązana z wielkością biustu.

Jako że produkcja mleka zachodzi w kanalikach mlekowych gruczołu piersiowego, zaś wielkość biustu związana jest z ilością tkanki tłuszczowej, nawet kobiety o małych piersiach są w stanie wykarmić dziecko – i to nierzadko nawet tylko z jednej piersi.

Wklęsłe brodawki nie są przeszkodą do karmienia piersią

Wiele kobiet nie decyduje się na karmienie naturalne z uwagi na płaskie i wklęsłe brodawki. Chociaż faktycznie w takiej sytuacji pobieranie pokarmu przez dziecko bywa utrudnione, karmienie piersią cały czas jest możliwe.

Istnieje szereg sposobów, które poprawiają chwytliwość piersi i dają szansę na prawidłowe przystawienie dziecka do piersi. Pomóc może:

  • odpowiednio dobrana technika karmienia – szczególnie korzystna jest pozycja spod pachy oraz tzw. chwyt kanapkowy;
  • rolowanie brodawki u podstawy, stymulując dotykiem na chwilę przed przystawieniem dziecka – dzięki temu zwiększysz elastyczność brodawki;
  • noszenie specjalnych kapturków – w tym przypadku zaleca się konsultację u doradcy laktacyjnego, ponieważ nieumiejętne zastosowanie kapturków może skutkować zanikiem laktacji.

Ponadto istotną rolę odgrywa noszenie specjalnych nakładek korygujących między karmieniami.

Ilość mleka można zwiększyć

Mnóstwo kobiet, szczególnie zaraz po porodzie, narzeka na znikomą ilość pokarmu. Faktycznie produkcja mleka w pierwszych godzinach po narodzinach dziecka może być zmniejszona, ale w miarę przystawiania dziecka do piersi produkcja pokarmu nasila się.

Chcąc pobudzić laktację, można między karmieniami odciągać mleko laktatorem. Ciągłe stymulowanie piersi pobudzi proces produkcji pokarmu, dzięki czemu kobieta będzie go mieć coraz więcej. Najlepsze efekty daje stosowanie metody interwałowej, tj. cyklu 7-5-3. Polega na odciąganiu mleka naprzemiennie, raz z jednej piersi, potem z drugiej – odpowiednio po 7 minut, 5 minut, 3 minuty. Nie należy przy tym martwić się, że pierwsze próby stymulacji są nieefektywne.

Masz wątpliwości? Kontakt z doradcą laktacyjnym to dobry pomysł

Nadal masz wątpliwości? Skontaktuj się z doradcą laktacyjnym – specjalista zajmie się twoim przypadkiem i pomoże w pobudzeniu laktacji.