Mocne perfumy mają wielu amatorów zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Nie sposób odmówić im wyjątkowego charakteru, lecz ze względu na ich intensywny zapach, nie powinniśmy używać ich w każdej sytuacji, by nie zrazić do siebie innych osób.

Ulubione perfumy mają niezwykłą moc – świetnie poprawiają samopoczucie i podkreślają naszą osobowość. Niestety, mocne perfumy stosowane w nadmiarze mogą przeszkadzać osobom przebywającym w naszym otoczeniu, przykładowo współpracownikom.

Co musimy wiedzieć o perfumach?

Perfumy składają się z trzech podstawowych nut zapachowych: nuty głowy, serca oraz bazy. Nuta głowy wyczuwana jest jako pierwsza, przez co jest swoistą wizytówką perfum. Nuta serca, wyczuwana jako druga, nadaje perfumom ich wyjątkowy charakter, natomiast uwalniająca akordy jako trzecia nuta bazy stanowi tło zapachu.

Nuty zapachowe mają różny czas utleniania, w związku z czym aromat perfum rozwija się etapami, a pełnia zapachu jest wyczuwana dopiero po dłuższej chwili. Nuta głowy utrzymuje się na skórze do około pół godziny po spryskaniu, nuta serca – przez kilka godzin, z kolei nuta bazy – nawet do kilkunastu godzin.

Kiedy lepiej zapomnieć o mocnych perfumach?

Jeśli perfumy towarzyszą ci każdego dnia i nie wyobrażasz sobie wyjścia z domu bez ich użycia, powinnaś zapamiętać kilka podstawowych zasad ich odpowiedniego doboru w zależności od okazji. Intensywne, mocne zapachy mogą bowiem nie sprawdzić się w szkole czy w pracy, gdzie może obowiązywać nas ściśle określony dress code. Na co dzień znacznie lepszą propozycją będą delikatne perfumy o subtelnie otulającym, kwiatowym zapachu, przykładowo Terry De Gunzburg, zachwycające pięknymi, różanymi nutami.

Z ciężkich nut lepiej zrezygnować także przed wyjściem na siłownię lub fitness – zaaplikowany w nadmiarze mocny zapach może w efekcie okazać się duszący, co z pewnością nie będzie sprzyjało intensywnemu wysiłkowi. Jeśli nawet wtedy nie potrafisz rozstać się z perfumami, wybierz orzeźwiającą wodę toaletową o cytrusowym aromacie, na bazie zielonej herbaty, która doda ci energii i zapewni uczucie świeżości.

Wyraziste zapachy nie będą najlepszym rozwiązaniem również latem, gdy często panują wysokie temperatury. O tej porze roku egzamin zdadzą przede wszystkim zapachy owocowe i kwiatowe, działające odświeżająco i orzeźwiająco.

Kiedy zatem używać mocnych perfum?

Intensywne, mocne, a zarazem eleganckie perfumy doskonale nadają się na uroczyste wyjścia. To najlepszy moment, by pięknym zapachem wyrazić swoją osobowość czy podkreślić stylizację. Musimy jednak pamiętać, by nawet w tej sytuacji nie przesadzić z ilością perfum!

Wyrazistych, cięższych i orientalnych zapachów możemy też z powodzeniem używać późną jesienią oraz zimą, kiedy raczej nie musimy martwić się o wysokie temperatury.