Komary – zmora wszystkich ogrodników, którzy zamiast rozkoszować się spokojem i piękną przyrodą muszą odganiać od siebie irytujące owady. Kiedy wylęgają się komary? Jakie rośliny w ogrodzie mogą odstraszać komary? Jak walczyć z latającymi krwiopijcami? Zajrzyj do naszego tekstu i poznaj odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań.
Komary w ciągu roku zwykle wylęgają się trzykrotnie:
- w połowie kwietnia,
- na przełomie maja i czerwca,
- pod koniec lipca.
W tym roku kwiecień był stosunkowo zimnym miesiącem, dlatego w pierwszym terminie lęgowym pojawiło się niewiele komarów. Czerwiec i lipiec zapowiadają się jednak na czas upałów i wilgoci – a właśnie takie warunki sprzyjają rozwojowi komarów.
Komary najliczniej lęgną się w pobliżu zbiorników wodnych, rozlewisk i terenów zielonych o dużym zacienieniu, jednak w najcieplejszych miesiącach jest ich tak dużo, że ich bolesną oraz irytującą aktywność odczuwa się w całej Polsce.
Jak pozbyć się komarów? Zaplanuj przestrzeń w ogrodzie
Walkę z komarami w ogrodzie warto rozpocząć od przeprowadzenia gruntownych porządków, mających na celu utrudnienie składania jaj oraz wylęgania się nowych owadów. W tym celu:
- zlikwiduj zacienione miejsca;
- przykryj sztuczne zbiorniki wodne (np. oczko wodne) lub usuń z ogrodu niepotrzebne przedmioty, w których może zbierać się woda;
- regularnie koś trawnik do minimalnej wysokości.
Co zrobić, gdy zauważyłeś, że w Twoim oczu wodnym zalęgły się komary? Masz kilka rozwiązań – możesz np. wprowadzić do zbiornika ryby lub żaby, które żywią się larwami komarów. Znacznie prostszym i tańszym rozwiązaniem jest posypanie powierzchni wody kulkami styropianu, dzięki czemu komary nie będą miały dostępu do tlenu.
Warto także pamiętać o usuwaniu z ogrodu chwastów, zwłaszcza tych rosnących bardzo wysoko i gęsto. Powinien wystarczyć oprysk środkiem AGROSAR® 360 SL, który zwalcza chwasty zarówno jedno-, jak i dwuliścienne.
W razie zmasowanego ataku komarów jedynym rozwiązaniem jest zakup specjalnych oprysków. Przy ich stosowaniu należy zachować wszelkie środki bezpieczeństwa, gdyż najczęściej zawierają wysoce toksyczne substancje.
Co odstrasza komary?
Pozbycie się komarów z ogrodu można również połączyć z… upiększaniem przestrzeni wokół Twojego domu. Otóż komary są bardzo wrażliwe na zapach kilku roślin, którymi bez problemu można obsadzić ogród. Należą do nich przede wszystkim:
- kocimiętka;
- bazylia;
- lawenda;
- koper włoski;
- mięta;
- bodziszek.
Z tych roślin można stworzyć prawdziwą zaporę antykomarową – np. doniczki z bazylią, miętą i lawendą postawione na parapetach okien pozwolą ci znacznie ograniczyć liczbę komarów, które wlatują do domu.
Jeśli w Twoim ogrodzie znajdują się domki dla ptaków i dbasz o to, aby te zwierzęta czuły się u Ciebie dobrze, to znaczy, że masz naturalnych sprzymierzeńców w walce z komarami. Np. jeżyki czy jaskółki potrafią w ciągu 24 godzin upolować aż 20 000 komarów.
Jesteś zainteresowany innymi poradami? Zajrzyj na bloga ZIEMOVIT, gdzie znajdziesz wiele inspiracji dotyczących poprawy wyglądu Twojego ogrodu.
Nie dość, że ochrona przed komarami to jeszcze zestaw przydatnych przypraw 🙂