Komary – zmora wszystkich ogrodników, którzy zamiast rozkoszować się spokojem i piękną przyrodą muszą odganiać od siebie irytujące owady. Kiedy wylęgają się komary? Jakie rośliny w ogrodzie mogą odstraszać komary? Jak walczyć z latającymi krwiopijcami? Zajrzyj do naszego tekstu i poznaj odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań.

Komary w ciągu roku zwykle wylęgają się trzykrotnie:

 • w połowie kwietnia,
 • na przełomie maja i czerwca,
 • pod koniec lipca.

W tym roku kwiecień był stosunkowo zimnym miesiącem, dlatego w pierwszym terminie lęgowym pojawiło się niewiele komarów. Czerwiec i lipiec zapowiadają się jednak na czas upałów i wilgoci – a właśnie takie warunki sprzyjają rozwojowi komarów.

Komary najliczniej lęgną się w pobliżu zbiorników wodnych, rozlewisk i terenów zielonych o dużym zacienieniu, jednak w najcieplejszych miesiącach jest ich tak dużo, że ich bolesną oraz irytującą aktywność odczuwa się w całej Polsce.

Jak pozbyć się komarów? Zaplanuj przestrzeń w ogrodzie

Walkę z komarami w ogrodzie warto rozpocząć od przeprowadzenia gruntownych porządków, mających na celu utrudnienie składania jaj oraz wylęgania się nowych owadów. W tym celu:

 • zlikwiduj zacienione miejsca;
 • przykryj sztuczne zbiorniki wodne (np. oczko wodne) lub usuń z ogrodu niepotrzebne przedmioty, w których może zbierać się woda;
 • regularnie koś trawnik do minimalnej wysokości.

Co zrobić, gdy zauważyłeś, że w Twoim oczu wodnym zalęgły się komary? Masz kilka rozwiązań – możesz np. wprowadzić do zbiornika ryby lub żaby, które żywią się larwami komarów. Znacznie prostszym i tańszym rozwiązaniem jest posypanie powierzchni wody kulkami styropianu, dzięki czemu komary nie będą miały dostępu do tlenu.

Warto także pamiętać o usuwaniu z ogrodu chwastów, zwłaszcza tych rosnących bardzo wysoko i gęsto. Powinien wystarczyć oprysk środkiem AGROSAR® 360 SL, który zwalcza chwasty zarówno jedno-, jak i dwuliścienne.

W razie zmasowanego ataku komarów jedynym rozwiązaniem jest zakup specjalnych oprysków. Przy ich stosowaniu należy zachować wszelkie środki bezpieczeństwa, gdyż najczęściej zawierają wysoce toksyczne substancje.

Co odstrasza komary?

Pozbycie się komarów z ogrodu można również połączyć z… upiększaniem przestrzeni wokół Twojego domu. Otóż komary są bardzo wrażliwe na zapach kilku roślin, którymi bez problemu można obsadzić ogród. Należą do nich przede wszystkim:

 • kocimiętka;
 • bazylia;
 • lawenda;
 • koper włoski;
 • mięta;
 • bodziszek.

Z tych roślin można stworzyć prawdziwą zaporę antykomarową – np. doniczki z bazylią, miętą i lawendą postawione na parapetach okien pozwolą ci znacznie ograniczyć liczbę komarów, które wlatują do domu.

Jeśli w Twoim ogrodzie znajdują się domki dla ptaków i dbasz o to, aby te zwierzęta czuły się u Ciebie dobrze, to znaczy, że masz naturalnych sprzymierzeńców w walce z komarami. Np. jeżyki czy jaskółki potrafią w ciągu 24 godzin upolować aż 20 000 komarów.

Jesteś zainteresowany innymi poradami? Zajrzyj na bloga ZIEMOVIT, gdzie znajdziesz wiele inspiracji dotyczących poprawy wyglądu Twojego ogrodu.