Wigilia to dzień, na który czekają wszyscy. Poprzedza ją czas świątecznych porządków i przygotowywania tradycyjnych potraw. Nie dziw więc, że w to święto każdy liczy na wyjątkową atmosferę i spotkanie w rodzinnym gronie. Centralnym miejscem tego wydarzenia jest stół. Chcesz, żeby w tym roku był przepięknie nakryty, ale nie lubisz przesady i krzykliwych ozdób? Dowiedz się wszystkiego na temat wigilijnego stołu w stylu rustykalnym!

Stylu rustykalny – co to takiego?

Od jakiegoś czasu niezwykle dużą popularnością cieszą się aranżacje wnętrz utrzymane w stylu rustykalnym. Pierwszy raz spotykasz się z tą nazwą? Styl rustykalny (inaczej nazywany rustykalizmem) to nic innego jak odwołanie do wiejskiej tradycji. Pomieszczenia tak urządzone przypominają dawne dworki oraz wiejskie chaty, w których dominują masywne meble, najlepiej polakierowane cienką warstwą lakieru lub bejcy oraz dodatkowo wykończone ozdobnymi żłobieniami. Nie brakuje też kamiennych blatów i zlewów. Całość zdominowana jest przez jasne ozdoby oraz dodatki takie jak ceramiczne naczynia, koszyki wiklinowe oraz kolorowe obrusy i bukiety z żywych roślin.

Naczynia i sztućce w stylu rustykalnym

Jak przy organizacji każdego przyjęcia niezbędne jest rozłożenie serwisu i sztućców, którymi goście będą mogli jeść wigilijne smakołyki. Jeśli stół ma być utrzymany w stylu rustykalnym, najlepszym rozwiązaniem będą tradycyjne naczynia klasyczne, np. emaliowane. Sprawdzą się też tradycyjnie białe półmiski i salaterki, a także dość masywne serwisy ceramiczne, które kojarzą się z wiejskimi klimatami. Co ze sztućcami? W rustykalnej jadalni powinny pojawić się uniwersalne sztućce w kolorze srebra. Świetnie nadadzą się do tego sztućce Magnus (dostępne m.in. w https://zasmakujradosci.pl/jadalnia) zakończone półokrągłymi lub okrągłymi zdobieniami. Wielu wielbicieli decyduje się także na ciemne zestawy sztućców, np. w odcieniach czerni lub brązu.

Dekoracje w stylu rustykalnym

Przy aranżacji stołów w stylu rustykalnym kluczowe znaczenie będą miały dekoracje. W przypadku obrusów najlepszym rozwiązaniem będą te w kolorze ziemi, np. ciemnozielone lub beżowo-brązowe. Jako że w rustykalizmie odgrywa drewno gra główną rolę, nie może zabraknąć go w czasie wigilijnej kolacji. Warto zainwestować w drewniane podkładki  pod talerze lub szklanki (najlepiej poprosić o ich wykonanie znajomego stolarza). Alternatywą dla nich mogą być z kolei np. szyszki, z których znalezieniem nie powinno być problemu, a pięknie prezentują się rozłożone między półmiskami z potrawami. Na stole rustykalnym powinny pojawić się świeczki, najlepiej białe,  które można umieścić we wydrążonych jabłkach. Uzupełnienie mogą stanowić świeże rośliny, np. gałązki świerku lub śnieguliczka.