Pokój dziecka to miejsce służące zarówno do odpoczynku, jak i zabawy czy nauki. W swoim pokoju maluch musi czuć się przede wszystkim bezpiecznie, ale też swobodnie i radośnie. O czym zatem powinniśmy pamiętać urządzając pokój dla swojej pociechy?

Jako że pokój dziecięcy pełni szereg rozmaitych funkcji, warto podzielić go strefy. Dzięki temu możemy nie tylko oddzielić poszczególne aktywności i uporządkować przestrzeń, ale także nauczyć pociechę, kiedy jest czas na naukę, a kiedy na zabawę albo sen.

Czego w pokoju zabraknąć nie może?

Pokój dziecka musi być bezpieczny, a jednocześnie funkcjonalny i pobudzać kreatywność malucha. Podstawowym elementem wyposażenia pokoju dla dziecka powinno być solidne, komfortowe i sprzyjające regeneracji łóżko. Nie możemy również zapomnieć o meblach i akcesoriach do przechowywania, które ułatwią nam utrzymanie porządku w dziecięcym królestwie. W tym celu najlepiej sprawdzają się oczywiście szafy, komody na ubrania oraz regały na zabawki czy półki na książki. Jeśli urządzamy pokój dla dziecka w wieku szkolnym, niezbędne okaże się też ergonomiczne biurko z wygodnym krzesłem.

Dla każdej z tych aktywności warto wydzielić odrębną strefę. Co ważne, jest to możliwe nie tylko w dużych pomieszczeniach, ale także tych o skromniejszym metrażu. Poszczególne części pokoju możemy udekorować dodatkami dopasowanymi do płci dziecka, dzięki czemu możesz wyczarować między innymi wspaniałe wnętrze dla małej księżniczki. Nie wiesz, jak najlepiej to zrobić? Sprawdź, jak zaaranżować pokój dla dziewczynki na domifikacje.pl.

Bezpieczeństwo w pokoju dziecka

Urządzając pokój dla dziecka musimy również pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa. Zadbajmy o to, by wybrane meble były wykonane z bezpiecznych, wysokiej jakości materiałów. Dobrym pomysłem będzie zakup modeli z kolekcji dedykowanych maluchom – są one stworzone z myślą o naszych pociechach, a tym samym zapewniają komfort użytkowania nawet przez najmłodszych domowników.

Zwróćmy też uwagę, by meble były prawidłowo złożone, ustawione i stabilne, dzięki czemu możemy zapobiec nieszczęśliwemu wypadkowi. Istotnym aspektem, zwłaszcza w przypadku małych dzieci, będzie także zabezpieczenie kontaktów i przewodów elektrycznych.

Oświetlenie w pokoju dziecka

Ważną kwestią podczas projektowania pokoju dla dziecka jest również dobór oświetlenia. We wnętrzu nie może zabraknąć ani światła centralnego, ani punktowego, czyli lampki nocnej czy lampy podłogowej. W sklepach z artykułami do aranżacji wnętrz znajdziemy dziesiątki, jeśli nie setki, modeli przeznaczonych wyłącznie do pokoi dziecięcych, niemniej świetnym źródłem inspiracji będą też Domifikacje.

Kolory w pokoju dziecięcym

Dobierając kolorystykę do pokoju dla dziecka, na uwadze należy mieć przede wszystkim płeć i wiek dziecka. Co ciekawe, rodzice coraz chętniej decydują się na uniwersalne stylizacje, które w razie potrzeby możemy łatwo zmodyfikować przy pomocy zaledwie kilku dodatków. Wybierając farbę lub tapetę do pokoju malucha, stawiajmy na stonowane barwy, które dobrze wpływają na samopoczucie, a także sprzyjają nauce i koncentracji. Przy urządzaniu skarbnicą pomysłów i cennych porad będzie również fanpage Domifikacje.pl.