Obecnie w sklepach ze sprzętem AGD wybór różnego rodzaju płyt grzewczych jest ogromny. Wystarczy zajrzeć na strony takie, jak http://www.homebook.pl/produkty/kuchenki-elektryczne, by znaleźć idealne rozwiązanie dla swojej kuchni. Najpierw jednak warto dowiedzieć się nieco więcej na temat poszczególnych typów, aby wybrać ten najbardziej optymalny dla siebie.

Zalety płyty ceramicznej

Bez wątpienia ten rodzaj płyty ma estetyczny i nowoczesny wygląd. Jest gładki i łatwo się go czyści, gdyż grzałki znajdują się pod powierzchnią płyty. Zużycie energii w trakcie eksploatacji jest dość niskie. Obecnie większość płyt ceramicznych posiada niestandardowe kształty oraz wielkości pól grzewczych, dzięki czemu możemy je dostosować do kształtu naczynia, w którym gotujemy. Dzięki temu możliwym staje się np. gotowanie w brytfannie lub woku. Niektórzy producenci wyposażają swoje produkty także w pola specjalne. Dotyczy to zarówno płyt ceramicznych, jak i indukcyjnych. Takim polem jest np. booster, który służy to błyskawicznego uzyskania bardzo wysokiej temperatury, co znacznie skraca czas chociażby zagotowywania się wody. Praktycznym rozwiązaniem jest również pole do utrzymywania ciepa, dzięki któremu możemy utrzymać temperaturę potrawy, aż do momentu podania, przy minimalnym zużyciu energii.

Cechy płyty elektrycznej

Ten rodzaj płyty posiada palniki elektryczne, w postaci żeliwnych płytek grzewczych, pod którymi znajdują się spiralne grzałki. Ich średnica jest zróżnicowana, a sterowanie odbywa się za pomocą tradycyjnych pokręteł. Do wyboru mamy palniki o standardowej mocy oraz szybko grzejne. Tradycyjne płyty elektryczne są łatwe w obsłudze oraz stosunkowo tanie w porównaniu do bardziej zaawansowanych wynalazków, czyli płyt indukcyjnych i ceramicznych. Ich wadą jest natomiast brak zabezpieczeń przed dziećmi, programatora zegarowego, oraz innych bardziej zaawansowanych funkcji. Ponadto nie należą do zbyt oszczędnych rozwiązań, zużycie energii jest dość znaczne, głównie ze względu na konwencjonalne spirale grzejne.

Czym wyróżnia się płyta indukcyjna?

Jest to najnowocześniejsza z dostępnych na rynku technologii płyt grzewczych. Płyty indukcyjne są najbardziej energooszczędnym rozwiązaniem, a to za sprawą zastosowania w nich zmiennego pola elektromagnetycznego. Do gotowania na płycie indukcyjnej będziemy potrzebować zatem specjalnych garnków, gdyż ciepło powstaje w wyniku wymiany energii pomiędzy cewkami zainstalowanymi w płycie, a dnem garnków. Dzięki tej technologii płyta indukcyjna jest bezpieczna, gdyż to nie ona się nagrzewa, a garnek. Podobnie jak płyta ceramiczna, posiada gładką i łatwą w czyszczeniu powierzchnię, jest bardzo estetyczna i posiada dodatkowe funkcje. To wszystko wpływa niestety na jej cenę, która jest stosunkowo wysoka w porównaniu do innych rozwiązań.