Stół rozkładany to podstawowy mebel każdego mieszkania i domu, który nie jest wyposażony w wystarczająco duży pokój gościnny albo jadalnię. Taki stół pozwala szybko i wygodnie stworzyć dodatkowe miejsce, gdzie można ugościć więcej osób. Warto jednak wiedzieć o tym, że istnieje bardzo duży asortyment takich mebli, które mogą mieć bardzo ciekawe i nietypowe kształty, a także pełnić dodatkowe funkcje.

Tradycyjne stoły rozkładane

Tradycyjne stoły, które można rozkładać, zazwyczaj mają kształt prostokątny, ale czasami można znaleźć stoły rozkładane kwadratowe albo nawet okrągłe.

Przed rozłożeniem taki mebel wygląda jak normalny stół, przy którym można wygodnie usiąść. Jego blat podzielony jest na dwie równe części, które się rozsuwa w celu powiększenia stołu. Wówczas do środka wkładany jest dodatkowy panel, który wydłuża konstrukcję. Jeżeli stół posiada przed rozłożeniem okrągły kształt, po włożeniu panelu przyjmuje on kształt owalny.

Stoły rozkładane tego typu są doskonałym wyborem dla osób, które chciałyby na co dzień korzystać z niewielkiego stołu, ale mieć możliwość rozłożenia go, w momencie, gdy szykuje się większe przyjęcie. Warto zauważyć, że dostępne w sprzedaży warianty takich stołów, wykonane są niemal we wszystkich możliwych stylach.

Stół o kształcie książki

Właścicielom jeszcze mniejszych mieszkań na pewno spodoba się stół o tak zwanym kształcie książki. Jest to mebel, który w stanie złożonym nieco przypomina komodę, jednak nie posiada on żadnych półek czy szufladek. Złożony mebel ma długość, która w stanie rozłożonym jest szerokością stołu.

Blat takiego stołu składa się z trzech części. W odróżnieniu od tradycyjnych stołów rozkładanych, nie ma tu żadnego dodatkowego panelu, który zwiększa długość stołu. Do wąskiej części środkowej, po jej obydwu stronach, mocowane są dwa większe panele. Rozkładanie tego stołu odbywa się w taki sam sposób, jak otwieranie książki, tylko zamiast okładki w tym przypadku są panele. Spod spodu tego blatu wysuwane są także nogi, które doskonale pasują do wymiarów stołu po rozłożeniu.

Bardziej nowoczesne modele takich stołów mają dodatkowe półki pod blatem, co pozwala wykorzystać ten mebel w stanie złożonym jako szafeczkę. Taki stół, gdy nie jest wykorzystywany, można postawić wzdłuż ściany. W taki sposób nie zajmuje on dużo miejsca i nie przeszkadza.

Nowoczesne modele rozkładanych stołów

Współcześni producenci oferują inne ciekawe modele stołów rozkładanych, które na pewno przydadzą się w każdym pomieszczeniu, wykonanym w stylu nowoczesnym.

Na przykład, w sprzedaży można znaleźć bardzo ciekawe modele małych stolików kawowych, które potrafią rozłożyć się do wymiarów normalnego stołu obiadowego. Taki stół zwiększa nie tylko swoją długość ale także wysokość. Taki mebel potrafi pełnić od razu kilka funkcji, co sprawia, że jest on niezwykle praktyczny i uniwersalny. Posiadacz tego stołu na pewno będzie miał możliwość ugościć wszystkie osoby, które go odwiedzą.
Innym ciekawym stołem rozkładanym, który dzisiaj można nabyć, jest również malutki stolik kawowy, który przyjmuje kształt biurka. Praca przy takim stole jest jeszcze wygodniejsza dzięki regulacji wysokości.

Nie warto także zapominać o takiej prostej konstrukcji jak stół rozkładany, który tak naprawdę jest po prostu blatem, przymocowanym do ściany ze składanymi nogami. Ten wariant stołu pomoże każdej osobie jak najlepiej zagospodarować przestrzeń niewielkiej kuchni. Taki stół, gdy tylko zacznie przeszkadzać, w każdej chwili można z łatwością złożyć.