Wiele par decyduje się na prowadzenie wspólnego rachunku bankowego. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, ponieważ pozwala na szybkie i łatwe dysponowanie pieniędzmi, które wpływają na konto osobiste. O ile jednak standardem jest możliwość założenia wspólnego rachunku od razu, tak wiele wątpliwości budzi „dopisanie” do rachunku współwłaściciela. Czy banki dopuszczają taką opcję?

Jeżeli – jako małżeństwo – macie dwa oddzielne rachunki bankowe, nic nie stoi na przeszkodzie, aby otworzyć konto wspólne. To jednak nie jedyna opcja – alternatywnym rozwiązaniem jest zamiana dwóch rachunków osobistych na jedno.

Potrzebny wniosek o pełnomocnictwo do konta osobistego

Chociaż formalności związane z przekształceniem rachunku osobistego na konto wspólne mogą być różne dla różnych banków, najczęściej koniecznością jest złożenie wniosku o pełnomocnictwo. Taki dokument zwykle można złożyć:

  • bezpośrednio w placówce banku
  • online – po zalogowaniu się do systemu transakcyjnego
  • drogą telefoniczną.

We wniosku należy określić zakres pełnomocnictwa, które może być:

  • pełne – oznacza udzielenie pełnego dostępu do wszystkich kont i bankowości elektronicznej; wyjątek stanowi dodanie nowego pełnomocnika, zamknięcie rachunku oraz skorzystanie z kolejnych produktów bankowych
  • rodzajowe – oznacza udzielenie pozwolenia na określone czynności, np. korzystanie z karty debetowej.

Czy dopisanie drugiego właściciela jest bezpłatne?

Udzielenie pełnomocnictwa może wiązać się z koniecznością uiszczenia opłaty. W zależności od banku, taka prowizja może wynieść nawet kilkadziesiąt złotych – jest to opłata jednorazowa.

Zamiana konta dostępna tylko w wybranych bankach?

Jeżeli chcesz indywidualne konto osobiste zamienić na konto wspólne, nie zrobisz tego we wszystkich bankach. W wielu instytucjach możliwe jest jedynie zamknięcie rachunków osobistych i założenie konta wspólnego. Tak jest m.in. w Toyota Bank – jeśli posiadasz Konto Jedyne i chcesz udzielić do niego pełnomocnictwo, bank proponuje Konto Wspólne z bezpłatnym kontem oszczędnościowym oprocentowanym na 2% i atrakcyjnym limitem kredytowym.

Wspólne konto bankowe – czy to się opłaca?

Wspólne konto osobiste budzi wiele wątpliwości. Z jednej strony może oznaczać ograniczenie zaufania, ale z drugiej – jest bardzo wygodne. Na rachunku gromadzone są wpływy obu małżonków, co pozwala na efektywniejsze planowanie domowego budżetu.

Dużym plusem wspólnego rachunku bankowego jest również ograniczenie kosztów. Jedno konto oznacza o połowę mniejsze opłaty za prowadzenie rachunku.