Moment, w którym dziecko staje się nastolatkiem to czas, by stworzyło w domu własny kąt, który będzie odpowiadał poziomowi jego rozwoju. Pora schować stare zabawki, powiększyć przestrzeń do nauki a kolorową wykładzinę wymienić na poważniejsze panele.

Swoboda przede wszystkim

Pokój nastolatka to już nie miejsce do zabawy i sypialnia. To przestrzeń do nauki, spotkań towarzyskich, słuchania głośnej muzyki, rozwijania swoich pasji i przede wszystkim azyl, w którym można zamknąć się przed światem.

Wolność jest dla nastolatków jak tlen. Zmieniając wystrój pomieszczenia swojego dziecka, daj mu wolną rękę, jeśli chodzi o dobór kolorów, dekoracji i układu mebli. Najlepiej będzie czuć się w otoczeniu przedmiotów, które najbardziej odpowiadają jego gustowi. Pozwól mu wybrać nie tylko plakaty, które powiesi na ścianie. Podkreśl jego dorosłość, pozwalając mu wybrać nawet takie elementy, jak panele podłogowe czy kolor ścian. Jeśli zaangażujesz go w tworzenie własnej przestrzeni od podstaw, będzie o nią chętniej dbać.

Porządek musi być

Podczas gdy dla nastolatka, najważniejszą wartością jest wolność, dla jego rodziców niezmiennie liczy się porządek. Pomagając wybierać meble i wyposażenie nowego pokoju, podpowiadaj, które rozwiązania będą najwygodniejsze. Minimalistyczne meble o prostych kształtach będą zbierać mniej kurzu. Zamykane półki pomogą ukryć liczne pamiątkowe przedmioty i gadżety, których zawsze pełno w pokoju nastolatka. Decydując się na pokrycie posadzki, raczej zrezygnuj z wykładziny. Panele podłogowe nie tylko dodadzą pomieszczeniu dojrzałego wyglądu, ale też pozwolą zachować porządek na podłodze. Są bowiem niezwykle łatwe w czyszczeniu – by utrzymać panele w czystości, wystarczy je zamieść i wymyć za pomocą wilgotnego mopa.

Nie pozwalaj na wszystko

Choć nastolatkowie kochają swobodę i niezależność, potrzebują także wyraźnych granic. Nie możesz godzić się na każdy, najbardziej szalony pomysł młodego designera. Jego gust w najbliższych latach zmieni się jeszcze kilkanaście razy, więc doradzaj mu uniwersalne rozwiązania. Przykład? Panele podłogowe ze strony http://www.komfort.pl/pl/Panele-Podłogowe/c/pp . Znajdziesz tam różne wzory, ale każdy z nich jest na tyle uniwersalny, by odnaleźć się w wielu aranżacjach.

Wybierając dekoracje ścienne, wybierzcie plakaty w ramach, zamiast obrazów. Zawartość ramy zawsze będzie można za jakiś czas wymienić. Podobnie z kolorem kanapy. Zamiast ekstrawaganckiej, kolorowej i wzorzystej wersalki, wybierzcie model w stonowanym kolorze. Zawsze można przyozdobić go rzucającymi się w oczy poduchami. A i te w przyszłości wymienić, gdy zajdzie taka potrzeba.