Zamszowe kozaki to wymagające obuwie. Jednak, jeżeli zadbasz o ich prawidłową pielęgnację, odpłacą ci efektownym wyglądem i długoletnią wytrzymałością. Zima jest kłopotliwą porą roku dla pieszych — wilgoć, sól, mróz to czynniki, które mają negatywny wpływ na buty. Podpowiadamy, jak traktować zamsz zimą, aby twoje kozaki służyły ci dłużej niż przez jeden sezon.

Zamszowe kozaki są niezwykle stylowe i od wielu sezonów nie wychodzą z mody. Jednak wiele osób ogranicza się jedynie do podziwiania ich przez wystawową szybę. Obawiając się trudnych do usunięcia zabrudzeń czy przemoknięć, rezygnują z tego obuwia, które pasuje niemal do wszystkich stylizacji. Tymczasem właściwa pielęgnacja pozwala zachować buty w nienagannym stanie. Przeczytaj zebrane przez nas informacje na temat pielęgnacji zamszu i przekonaj się, że wbrew powszechnie panującej opinii to wytrzymały materiał, odpowiedni nawet na pluchę.

Piękny czy kłopotliwy — jaki naprawdę jest zamsz?

Niestety nie każdy potrafi docenić zalety zamszu. Choć ten materiał jest ceniony w branży szwalniczej od setek lat, to jego włoskowata faktura bywa dla wielu problematyczna. Tymczasem to często ignorancja lub lenistwo powodują, że buty zamszowe tracą swoją sprężystość i miękkość. Na temat tego materiału krąży wiele mitów. Wiele osób powtarza opinie, że zamsz szybko się defasonuje, przemaka, nie stanowi skutecznej izolacji dla wilgoci, szybko się zużywa, wymaga pracochłonnej pielęgnacji. Wbrew takim tezom, zamsz wcale nie ma większych wymagań od skóry licowej, a posiadając kilka podstawowych akcesoriów, jesteś w stanie sprostać im wszystkim w domowych warunkach.

Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja kozaków z zamszu?

Zamszowe kozaki to obuwie, które najczęściej noszone jest jesienią lub zimą. Niekiedy także wiosną doskonale uzupełnia stylizacje, komponując się z kwiecistymi sukienkami czy koronkowymi bluzkami. Aby jednak buty służyły przez kilka sezonów, należy posiąść podstawową wiedzę na temat ich pielęgnacji.

Kupując kozaki wykonane z zamszu, w pakiecie należy nabyć:

  • szczotkę z metalowymi włoskami w środku oraz szczotkę wyposażoną w gumę – używane są do czesania suchego zamszu „pod włos”, aby skutecznie usunąć zabrudzenia
  • impregnat – środek zabezpieczający zamsz przed wchłanianiem wilgoci
  • środki do regeneracji – na rynku dostępnych jest wiele preparatów do odświeżania, odżywiania oraz delikatnego czyszczenia zamszowego materiału
  • odsalacz – niezbędny zimą, do skutecznej walki z osadem, pojawiającym się na butach.

Najczęściej popełniane błędy przy użytkowaniu i pielęgnacji obuwia wykonanego z zamszu

  1. Używanie jednego, uniwersalnego środka do czyszczenia – skóra czy zamsz mają inne właściwości i potrzeby.
  2. Zapominanie o regularnym czyszczeniu obuwia po każdym wyjściu na zewnątrz.
  3. Nieodpowiednie przechowywanie butów.
  4. Zapominanie o impregnacji obuwia przed wyjściem i narażanie go na ekspozycję wodną.
  5. Niestosowanie prawideł, które pozwalają zachować butom fason.

Odpowiednio zabezpieczone, czyszczone i regenerowane zamszowe kozaki zachwycają intensywnością koloru oraz wytrzymałością nawet w trudniejszych warunkach atmosferycznych.