Kawa serwowana w kawiarniach jednocześnie znakomicie smakuje i pięknie wygląda. Na szczęście istnieje kilka sposobów na przygotowanie estetycznej kawy samodzielnie w domu. Wystarczą ekspres do kawy, odpowiednie akcesoria oraz słodkie dodatki. Jak ozdobić kawę, aby zrobić wrażenie na gościach? Podpowiadamy!

Wzorki na szczycie mlecznej pianki dla początkujących

Profesjonalni bariści potrafią stworzyć na kremowej piance piękne wzory, które cieszą oko. Mogłoby się wydawać, że wszelkie tego typu ozdoby są trudne w przygotowaniu, jednak tak naprawdę każdy z nas może udekorować kawę samodzielnie w domu. Zamiast stosowania wymagających wprawy technik latte art, polecamy ozdobienie wierzchu kawy kolorowym syropem lub cynamonem. Jest to dużo prostsze do wykonania, a efekt jest równie ciekawy.

Zaczynamy od zaparzenia kawy, w czym pomoże nam ekspres na kapsułki. Do wyboru mamy takie rodzaje napojów jak latte macchiato, flat white czy cappuccino. Wystarczy włożyć odpowiednią kapsułkę (lub kapsułki) do ekspresu i wcisnąć guzik – nasz napój będzie gotowy w zaledwie kilka chwil.

Gdy kawa jest już zrobiona, możemy zabrać się za dekorowanie. Aby ozdobić kawę wzorem w kształcie serca, należy powoli wlewać wybrany syrop (np. karmelowy lub czekoladowy) na środek filiżanki nieprzerwanym strumieniem, a następnie zbliżyć dziubek butelki do powierzchni kawy, tworząc okrągły kształt. Nie zmieniając tempa nalewania syropu, trzeba przeciąć koło na pół i przerwać nalewanie. Tak przygotowana kawa z mlekiem z pewnością będzie pięknie się prezentować!

Aromatyczne przyprawy

Kolejnym sposobem na udekorowanie kawy są wzorki z przypraw. Do ich przygotowania będą potrzebne: szablon, kawa z mlekiem oraz oczywiście dowolne przyprawy, na przykład kakao lub cynamon. W wyborze dekoracji mamy całkowitą dowolność – wszystko zależy od tego, jaki szablon uda nam się znaleźć i jaki wzór będziemy chcieli wykonać.

Ten sposób ozdabiania kawy jest idealny dla osób początkujących. Wystarczy tylko przygotować wcześniej wybrany napój, na przykład cappuccino. W tym przypadku sprawdzi się ekspres do kawy na kapsułki, dzięki któremu uzyskamy idealną mleczną piankę na górze, która musi mieć odpowiednią konsystencję, aby przyprawy nie opadły na dno. Szablon przykładamy do filiżanki lub szklanki i posypujemy kakao lub cynamonem. Przyda się specjalny pojemniczek do posypywania, jednak równie dobrze sprawdzi się czysta solniczka lub pieprzniczka. Piękne wzorki są gotowe w kilka sekund!

Lody i bita śmietana

Gałka słodkich lodów idealnie komponuje się ze smakiem kawy. Taki deser przyrządzamy przeważnie w cieplejsze dni, gdy mamy ochotę na mrożony napój. Wystarczy tylko do ostudzonej kawy dodać lód, gałkę lodów, a na wierzch bitą śmietanę.

Gdy nie mamy czasu czekać na to, aż kawa ostygnie, możemy też zanurzyć lody w gorącym napoju. Rozpływająca się gałka zapewni równie ciekawe doznania smakowe. Wybór rodzajów lodów jest oczywiście kwestią gustu – najczęściej dodawane są lody waniliowe, śmietankowe lub czekoladowe. Bitą śmietanę możemy dodatkowo posypać cynamonem czy kakao, dzięki czemu kawa zyska jeszcze więcej charakteru. Smacznego!

Możemy też korzystać z gotowych rozwiązań dostępnych na rynku, np. kapsułek Cappuccino ICE od NESCAFÉ® Dolce Gusto®. Ekspres do kawy na kapsułki dosłownie w kilka chwil przygotuje przyjemnie orzeźwiające lodowe cappuccino. Jest to możliwe dzięki wyposażeniu ekspresów oferowanych przez NESCAFÉ® Dolce Gusto® w system przygotowywania kawy zarówno na ciepło, jak i na zimno. Ich wykorzystanie jest wygodne, szczególnie w sytuacji, gdy chcemy szybko zaserwować gościom pyszny i perfekcyjnie wykonany deser.