Istnieje wiele sposobów na pozbycie się plam z dywanów. Jedni czyszczą samemu a drudzy wolą oddać swój dywan do specjalnej pralni chemicznej, która wszystko za nich zrobi. Oszczędność czasu jednak ma swoją cenę. Niestety takie usługi kosztują o wiele więcej niż domowe środki czyszczące. Jeśli mowa już o oszczędnościach, to warto wspomnieć o ekologicznych produktach, które każda pani domu ma w kuchni bądź łazience.

Szkodliwy wpływ preparatów chemicznych

W zależności od rodzaju przędzy istnieją różne środki, które mogą wpłynąć negatywnie na strukturę włókien, co może być przyczyną ich osłabienia i szybszego niszczenia się dywanu. Najbardziej narażone na uszkodzenia są modele wykonane z wełny. Delikatne tworzywo łatwo ulega kurczeniu się i pękaniu wskutek działania drażniących środków. Podobnie sprawa wygląda w przypadku bawełny, która mimo większej odporności i wytrzymałości niż wełna, również podlega zużyciu i osłabieniu.

Naturalne włókna wypadają gorzej w porównaniu do sztucznych. Polipropylenowe dywany to jedne z najbardziej wytrzymałych modeli dostępnych na rynku. Odporne na utratę kolorów, ścieranie, osłabienie włókna czy wnikanie plam są uniwersalnym dodatkiem, który starcza na długie lata.

Naturalne środki do czyszczenia

W przypadku wystąpienia plam najważniejsza jest szybka reakcja, która pozwoli zahamować wniknięcie brudu w głąb dywanu. Pozostawione lub zaschnięte zacieki i zanieczyszczenia są trudniejsze do wyczyszczenia niż te, które są od razu usuwane. Dlatego też, nie wahaj się użyć produktów, które można szybko wyjąć z kuchennej szafki i natychmiast zastosować na powstałą plamę. Do najpopularniejszych preparatów, które nie tylko są dobre dla włókna, ale także środowiska należą:

  • Sól na błoto, brud i plamy z wina
  • Woda sodowa na zabrudzenia z kawy
  • Skrobia lub mąka kukurydziana na tłuszcz

Wspomniane rozwiązania pozwolą usunąć najczęściej powstające rodzaje plam i większość z nich znajduje się w domu każdego z nas. Jednak plamy to nie wszystko. A co z brzydkimi zapachami? Najłatwiej pozbyć się ich zostawiając sodę oczyszczona rozsypaną na plamie na noc. Następnego dnia wystarczy wywietrzyć dywan a następnie odkurzyć resztki sody.

Własne preparaty domowej roboty

Czasami może się zdarzyć, że plama jest trudna do usunięcia mimo zastosowania naturalnego środka. Wielkopowierzchniowe zabrudzenia wymagają już użycia mieszanki, która działa podobnie jak środek chemiczny rozpuszczony w wodzie. Istnieje wiele kombinacji i sposobów łączenia różnych domowych produktów. Jednym z najpopularniejszych jest mieszanka sody oczyszczonej, naturalnego mydła w płynie oraz kilku kropel aromatycznego olejku, który zapewni piękny zapach.

Naturalne szampony do dywanów i parowe mycie

Dla osób preferujących gotowe rozwiązania niektóre sklepy oferują środki mające w swoim składzie naturalne roślinne enzymy, które eliminują brud i nieprzyjemne zapachy. Ze względu na swoje delikatne działanie nie niszczą struktury włókien. Inna sposobem na czyszczenie dywanu jest skorzystanie z parowego mycia, które pozwala zastosować środki myjące na bazie naturalnych składników, a po całym zabiegu dodatkowo wysuszy dywany. Taki zabieg ma masę korzyści dla popularnych modeli shaggy, których przędza jest dłuższa i łatwo się kładzie podczas chodzenia. Parowe mycie odświeży włókno i doda mu objętości, dzięki czemu dywan znów będzie miękki i puszysty.