Wiele osób zalicza do pampersów dla dorosłych zarówno majtki chłonne, jak i pieluchomajtki. Prawidłowo jednak nazwa ta bardziej pasuje do tych drugich, które mają też różne inne określenia: „pieluchy”, „majtki pampersy” itp. Wszystkie stosowane są w przypadku nietrzymania moczu.

Nietrzymanie moczu może występować z wielu różnych przyczyn – zarówno bardziej, jak i mniej poważnych. Inkontynencja, bo tak się fachowo nazywa, jest bardzo wstydliwą dolegliwością i zarazem dość powszechną u osób starszych. Można i trzeba ją leczyć, jednak nie zawsze przynosi to oczekiwane efekty, poza tym wielokrotnie jest to długotrwały i żmudny proces. Zdarza się, że ludzie z powodu nietrzymania moczu izolują się. Obawiają się nieprzyjemnego zapachu oraz mokrych plam na ubraniach. Na szczęście obecnie jest mamy udogodnienia takie jak majtki chłonne czy majtki pampersy. Większość jednak jedne i drugie określa jako pampersy dla dorosłych.

Majtki ceratkowe odchodzą w zapomnienie?

Jeszcze kilkanaście lat temu w przypadku nietrzymania moczu stosowano majtki ceratkowe. Minusem tego rozwiązania było jednak to, że większa ilość moczu przeciekała. Materiał nie był oddychający, nie pochłaniał ani nie maskował zapachu. Łatwo wówczas o odparzenia, podrażnienia i zaczerwienienia delikatnych miejsc intymnych. Obecnie są znacznie lepsze produkty, które zapewniają większy komfort użytkownikowi.

Majtki chłonne, a może majtki pampersy?

Rozwiązaniem bardziej nowoczesnym od majtek ceratkowych są majtki chłonne oraz pieluchomajtki – czyli majtki pampersy. Mają specjalistyczne wkłady, które chłoną mocz, gwarantując uczucie suchości oraz czystości. Są szczelne i wygodne w codziennym użytkowaniu.

Majtki chłonne są stworzone na wzór tradycyjnej bielizny, noszonej na co dzień. Są w miarę cienkie, nie widać ich spod ubrania, co zapewnia duży komfort psychiczny osobom, które z nich korzystają. Lekko opinają ciało, dzięki znajdującym się po bokach szwom pozostają na swoim miejscu, co daje gwarancję skuteczności. Tradycyjna wkładka czy podpaska może się łatwo przesunąć, tu tego ryzyka nie ma. Majtki chłonne są przeznaczone przede wszystkim dla osób o słabym lub średnim stopniu nietrzymania moczu. Dostępne są zarówno modele dla pań, jak i panów – są nieco inaczej zbudowane. Sprawdzają się głównie w przypadku osób aktywnych, gdyż – są dyskretne i wygodne. Zawarte w nich substancje doskonale maskują także nieprzyjemny zapach moczu, co jest bardzo istotne dla osób zmagających się z tym problemem.

Z kolei pieluchomajtki, czyli majtki pampersy, przeznaczone są przede wszystkim dla osób, które mają ciężki stopień nietrzymania moczu (zarówno samodzielne, jak i obłożnie chore, leżące). Charakteryzują się bardzo dużą chłonnością. Po bokach są zapinane na rzepy, dzięki czemu łatwo się je zmienia – nawet jeśli robi to opiekun osoby chorej. Pieluchomajtki mają bardzo dużą ochronę przed przeciekaniem. Stworzone są z bezpiecznych, niedrażniących skóry materiałów. Niektóre modele wyposażone są we wskaźnik wilgotności, który zmienia kolor, gdy trzeba zmienić pampersy. Można je stosować zarówno w dzień, jak i w nocy. Chociaż gwarantują większe zabezpieczenie, mogą być mniej komfortowe w przypadku osób aktywnych, które wolą ochronę nieco bardziej dyskretną, taką, która jest niezauważalna. Ciężko je bowiem ukryć pod odzieżą. Także ruchy mogą być nieco bardziej skrępowane.