Przy zakupie nowych mebli kuchennych, większość osób kieruje się zazwyczaj ich stylistyką oraz funkcjonalnością, jednak najważniejszą sprawą jest dobór odpowiednio trwałych blatów roboczych.

Kuchnia to serce domu

W każdym domu, kuchnia pełni bardzo ważną rolę – w tym właśnie miejscu przygotowujemy posiłki, więc wszystkie zgromadzone tu sprzęty, czyli meble i urządzenia, powinny pełnić funkcję nie tylko dekoracyjną, ale również użytkową. Nowoczesne meble kuchenne posiadają wiele innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych, pozwalających na wygodne rozmieszczenie w ich wnętrzu wszystkich potrzebnych do przygotowania posiłków akcesoriów w taki sposób, by każdy przedmiot miał swoje ustalone miejsce i niejako znajdował się pod ręką. Dzięki odpowiedniej ilości szuflad, szafek i półek, a także dużej powierzchni blatów roboczych, przygotowanie posiłku stanie się prostsze i o wiele szybsze.

Ważna sprawa – wybór blatu kuchennego

Meble kuchenne można wybierać spośród niezliczonej ilości wzorów kolorów i stylów, można je nabywać w kompletach lub jako pojedyncze sztuki dopasowując je do już istniejących innych sprzętów, lecz przed ostateczną decyzją warto zwrócić uwagę na blaty robocze, które podobnie jak szafki powinny być nie tylko estetyczne, ale również funkcjonalne. Blaty granitowe kuchenne, ze względu na kontakt z naczyniami i urządzeniami kuchennymi, powinny być wykonane z materiałów najwyższej jakości oraz wysokiej odporności na pęknięcia i zarysowania. Jednym z najtrwalszych materiałów, wyjątkowo trwałym i odpornym na wiele czynników, a zarazem niebywale eleganckim jest kamień. Już od wieków, kamień naturalny, używany do produkcji różnego rodzaju przedmiotów, zachwyca swoimi właściwościami; jest nie tylko trwały, odporny na wiele substancji organicznych i chemicznych, niewrażliwy na wysoką temperaturę, ale również bardzo dekoracyjny. Najczęściej występuje w postaci obramowań kominków, parapetów lub blatów kuchennych, które z racji kontaktu z naczyniami kuchennymi stale narażone są na uszkodzenia.

Granitowe blaty kuchenne

Do najpowszechniej wykorzystywanych należy granit – wyjątkowo piękny, trwały i dość łatwy w obróbce, a przy tym – ze względu na swoją niepowtarzalną kolorystykę i naturalny wzór – chętnie używany do produkcji blatów roboczych. Blaty granitowe mogą być różnorodnie wykończone – ich powierzchnia może być dokładnie wygładzona i idealnie równa, bądź wygładzona, ale z zachowaniem naturalnej krzywizny. Warstwa wierzchnia jest zazwyczaj błyszcząca, dokładnie ukazująca strukturę kamienia, może być również matowa bez połysku lub wręcz pozostawiona w stanie surowym. Płyty granitowe są przycinane na wymiar, dlatego też tego typu płaszczyznę roboczą można dopasować do każdego rodzaju szafek, lub ustawić jako samodzielny blat kuchenny.