Dzisiejsze wnętrza w niczym nie przypominają nudnych, stworzonych wedle jednego kanonu mieszkań z poprzedniej epoki. Obecnie, w dobie nieustannie zmieniających się gustów i pojawiających się dynamicznie nowych nurtów swój triumf świętują różnego rodzaju płytki.

Są uniwersalne, a o ich wszechstronności świadczy ogrom zastosowań. Możemy je umieszczać w łazience i w toalecie, niezwykle praktyczne są w kuchni, a także na podłogach, w pomieszczeniach technicznych czy garażach. Szeroki wybór płytek można znaleźć na stronie internetowej tanigres.pl.

Szeroki wachlarz płytek do różnych zastosowań

Obecnie aranżacja wnętrza jest prosta, gdyż możemy wybrać różnorodne wzory kafelków oraz rozmaite płytki do różnych zastosowań. Płytki podłogowe, do których należą m.in. gres drewnopodobny, gres polerowany, terakota, a także gres barwiony w masie i gres szkliwiony, to doskonały sposób na pokrycie podłóg. Kafelki podłogowe stanowią bardzo praktyczne, a jednocześnie efektowne rozwiązanie. Z kolei płytki ścienne używane do kuchni czy łazienki z powodzeniem sprawdzają się w pomieszczeniach, w których w wysokim stopniu korzystamy z wody. Jeśli nie chcemy szybko zniszczyć ścian poprzez zawilgocenie czy zalanie wodą lub w przypadku kuchni – również tłuszczem, warto położyć na nie płytki ścienne. Na prostych wylanych z betonu schodach również można zastosować płytki podłogowe. Kafelki podłogowe znakomicie pełnią rolę podłogi we wnętrzach domów. Co więcej są idealnym materiałem, jeśli zamierzamy zamontować system ogrzewania podłogowego.

Stylowa łazienka lub wyjątkowy salon kąpielowy

Efektownie zaaranżowana, starannie wykończona i jednocześnie funkcjonalna łazienka to dobre miejsce do relaksu i zadbania o urodę. Jeśli chcemy stworzyć stylowe wnętrze, w jakim można się w pełni zrelaksować – warto dobrać odpowiednie akcesoria oraz płytki łazienkowe. Obecnie w sklepach jest mnóstwo różnych rodzajów i materiałów, dlatego można dobrać odpowiednie kafelki łazienkowe idealnie zgodne z naszym gustem. Wystarczy wybrać ulubiony kolor i kształt oraz tzw. dekory. Jeśli uwielbiamy długie kąpiele w wannie i mamy większą powierzchnią – możemy urządzić elegancki pokój kąpielowy. Wówczas warto położyć większe płytki łazienkowe, które dodatkowo podkreślą przestronne wnętrze nadając mu lekkości. Prawidłowy dobór koloru i wielkości fugi sprawi, że kafelki łazienkowe będą dobrą ozdobą tego miejsca. Zależnie od preferencji możemy wybrać niezwykle modne kafelki matowe lub lśniące płytki.

Mrozoodporne płytki podłogowe – na taras i na balkon

Taras to kolejne miejsce, w jakim kafelki podłogowe okażą się niezawodne. Płytki podłogowe wykonane z gresu o grubości do 20mm stanowią dobre rozwiązanie zarówno na taras, jak i balkon. Przeważnie są one mrozoodporne, co oznacza, że nienaruszone przetrwają w należytym stanie przez kilka czy kilkanaście sezonów.

Płytki ścienne – funkcjonalność i klasa we wnętrzu

Kafelki na podłodze oraz płytki ścienne to niewątpliwie najwygodniejsze i bardzo funkcjonalne rozwiązanie w każdym domu. Warto jednak zauważyć, że współczesne płytki charakteryzują się niepowtarzalnym stylem i są niezwykle efektowne. Dzięki nim można wykreować różnorodne wnętrza – klasyczne używając płytek drewnopodobnych i nowoczesne – układając gres na posadzce i na ścianach. Płytki ścienne zachwycają różnymi odcieniami barw tworząc wspaniały wystrój, poza tym możemy je łatwo wyczyścić, co ma szczególne znacznie, zwłaszcza jeśli w domu są małe dzieci.

Jaki rodzaj płytek wybrać?

Podczas wyboru materiałów wykończeniowych do mieszkania często stajemy przed dylematem jaki swariant płytek powinniśmy wybrać. Niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy z tego jakie cechy funkcjonalne i użytkowe, a tym samym jakie parametry charakteryzują tradycyjne płytki ceramiczne, a jakie właściwości posiada nowocześnie produkowany gres. A różnica między tymi produktami jest istotna i nie sprowadza się tylko do wyglądu płytek ani do ich ceny.

Klasyczne płytki ceramiczne – tańsze, choć efektowne rozwiązanie

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że używane od stuleci płytki ceramiczne nie pochodzą z naszego obszaru klimatycznego, lecz z krajów, w jakich często świeci słońce, a opady występują sporadycznie a nie należą do obfitych. W europejskim klimacie płytki ceramiczne dobrze sprawdzają się we wnętrzach, nie są za to polecanie jako wyrób na taras lub balkon ze względu na ich strukturę. Posiadają bowiem niski stopień sprasowania powierzchni, dlatego woda dość łatwo może wchodzić w strukturę kafelków osłabiając je i z biegiem lat uszkadzając. Ponadto ich ścieralność jest także niezbyt wysoka w przeciwieństwie do kamiennych płytek czyli popularnego obecnie gresu.

Gres – wytrzymały materiał na lata

Gres cechuje się znacznie większą trwałością i jest trwalszym materiałem niż ceramiczne kafelki. Te właściwości zawdzięcza głównie swojej budowie i metodom produkcji. Warto pamiętać, że istnieje kilka rodzajów gresu, które różnią się parametrami, i tym samym odpornością na uszkodzenia i czynniki zewnętrzne. Naturalnie wytwarzany gres z kamienia cechuje nieco surowa, porowata struktura, dzięki czemu idealnie prezentuje się w minimalistycznych lub industrialnie zaaranżowanych wnętrzach. A ten element wyróżniający gres może przysporzyć nieco więcej wysiłku podczas czyszczenia kafelków, w przeciwieństwie do idealnie wypolerowanych płytek również wykonanych z kamienia.