Jeśli masz problem, żeby utrzymać skupienie przez dłużej niż pół godziny, są sposoby, żeby to zmienić. Specjalne ćwiczenia, elektrolity musujące czy odpowiednia ilość snu szybko poprawią Twoją koncentrację.

1. Elektrolity na wzmocnienie

Utrzymywanie elektrolitów, takich jak potas, wapń i magnez, na odpowiednim poziomie jest niezwykle ważne, ponieważ te cenne pierwiastki wspierają pracę całego organizmu, a zwłaszcza mózgu. Potas wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, wapń bierze udział w przewodzeniu impulsów elektrycznych między komórkami nerwowymi, a magnez pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych, zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia. Aby zachować ich odpowiednio wysoki poziom, włącz do swojej diety produkty bogate w dobroczynne minerały lub pij elektrolity musujące. Jeśli zastanawiasz się czy elektrolity można pić codziennie, odpowiedź brzmi: tak. Upewnij się tylko, że elektrolity na wzmocnienie organizmu mają w składzie wszystkie ważne minerały, a także sód, który wpływa na prawidłowe nawodnienie organizmu.

2. Stwórz blokadę na social media

To jedna z podstawowych rzeczy, która Cię rozprasza. Ciągłe powiadomienia z Facebooka, Instagrama, Messengera odwracają twoją uwagę od pracy. Odliczasz czas do przerwy, aby sprawdzić, co nowego pojawiło się na wallu. Chcesz się naprawdę skoncentrować? Skorzystaj z najnowszych funkcji, jakie oferują smartfony, i na czas pracy czy nauki, „zablokuj” sobie dostęp do mediów społecznościowych. Zobaczysz, jak szybko zwiększy się Twoja koncentracja i o ile łatwiej przyjdzie Ci nauka.

3. Nakarm mózg

Aby Twój mózg pracował jak najsprawniej potrzebuje paliwa do działania. Dostarczą mu go węglowodany złożone oraz tłuszcze. Generalnie im bardziej zbilansowana będzie Twoja dieta, tym lepiej dla Twojego mózgu. Powinny znaleźć się w niej warzywa i owoce, które dostarczą organizmowi niezbędne minerały i elektrolity. Musujące napoje z ich dodatkiem możesz też pić w okresie wytężonej pracy, gdy zdarzy Ci się pominąć posiłek. Ważna dla pracy mózgu jest też witamina B6, którą znajdziesz m.in. w kaszy gryczanej, szpinaku, kapuście, awokado oraz orzechach.

4. Trenuj mózg

Jeśli nie pobudzasz go do regularnej pracy, rozleniwia się. Właśnie dlatego raz czy dwa razy w tygodniu funduj mu ćwiczenia, które trenują logiczne myślenie i zmuszają do lepszej koncentracji. Mogą to być gry logiczne, zapamiętywanie listy zakupów (zamiast zapisywania jej w smartfonie), uczenie się kilkunastu słówek z nowego języka dziennie czy rozwiązywanie krzyżówek, najlepiej Sudoku.

5. Staraj się wysypiać

Sen jest bardzo ważny dla prawidłowej pracy mózgu. To właśnie w jego trakcie odbudowują się połączenia między komórkami nerwowymi. W fazie REM, czyli głębokiej, która pojawia się dopiero po kilku godzinach nieprzerwanego snu, Twój mózg zapisuje informacje zdobyte w ciągu dnia w pamięci długotrwałej. Aby zapewnić sobie jak najlepszą jakość snu, staraj się codziennie kłaść o tej samej porze.

Bibliografia:

  1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/153188.php
  2. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/63283,witamina-b6