Nie ulega wątpliwości, że prasowanie ubrań jest niezbędne – niemal każdy element garderoby prezentuje się po nim o wiele lepiej. Niestety, dla wielu ludzi czynność ta wydaje się bardzo przebrzydła, gdyż wymaga dużej precyzji oraz ostrożności, a w przypadku nieco bardziej uciążliwych materiałów, jest niezwykle czasochłonna i nie zawsze przynosi pożądanie rezultaty. Chociaż nowoczesne żelazka usiłują rozwiązać te problemy w każdy możliwy sposób, to cienkie koszule bądź ciuchy wykonane z lnu nadal są prawdziwym utrapieniem. Rozwiązaniem mogą okazać się tu natomiast nowoczesne prasowacze parowe, które pozwalają na szybkie i skuteczne rozwiązanie problemu niesfornych, mnących się ubrać. Są to bardzo ciekawe urządzenia, które szybko zyskują popularność w polskich domach.

Czym tak właściwie są prasowacze parowe?

Pod względem konstrukcji, prasowacz parowy nie jest ani odrobinę podobny do zwykłego żelazka, dla którego stanowi coraz częstszy zamiennik. Są to urządzenia, które z wyglądu są bardziej zbliżone do pompy czy odkurzacza, posiadając długi, rozciągany przewód, z którego wydobywa się rozgrzana para. Zasada ich użytkowania jest niezwykle prosta – wystarczy wybrać wymięte ubranie, zawiesić je na specjalnym stojaku, a następnie, przy pomocy jednostajnych i równomiernych ruchów, wyrównywać jego powierzchnię rozgrzanym strumieniem pary wodnej. 

Okazuje się, że prasowacze parowe są pod tym względem zaskakująco efektywne! Doskonale radzą sobie one nawet z tymi tkaninami, które uznawane są za największego wroga każdej gospodyni. 

Urządzenia te doskonale radzą sobie z materiałami takimi jak:

  • Tiul
  • Wełna
  • Jedwab
  • Len
  • Aksamit
  • Welur

Co więcej, większość z dostępnych na rynku modeli posiada co najmniej kilka, wyspecjalizowanych trybów, a także szerokie opcje regulacji, pozwalające dostosowywać temperaturę czy siłę strumienia. Opcje te są bardzo istotne, szczególnie w przypadku delikatniejszych tworzyw, które wymagają ostrożniejszego traktowania.

Prasowacze parowe a żelazka – które z nich wypadają lepiej?

Siłą rzeczy, prasowacz parowy oraz żelazko są przyrównywanie do siebie aż nadmiernie często – nie trudno jest jednak doszukać się powodów tej zależności, gdyż oba te sprzęty spełniają praktycznie tę samą funkcję. Nie ulega wątpliwości, że zdecydowana większość ludzi o wiele lepiej obeznana jest z żelazkiem, lecz dla najlepszych efektów zaleca się włączyć w swoje wyposażenie także prasowacze parowe, gdyż działają one szybko i są bardzo wygodne. Co więcej, urządzenia te nie spłaszczają ubrań, ale zgięcia eliminują w sposób przestrzenny, zapewniając trwalsze efekty i bardziej naturalny wygląd ciuchów. Warto jednak podkreślić, że żelazka oraz prasowacze parowe tak naprawdę doskonale się uzupełniają, gdyż zakres materiałów, do których się je zaleca, jest nieco inny – dla najlepszych efektów, powinno się stosować je zamiennie.