W większości polskich domów montuje się drewniane drzwi wejściowe. Ich stalowe odpowiedniki uchodzą za rozwiązanie pasujące jedynie do niewielkiej części budynków. Najczęściej kojarzą się nam one z minimalistycznymi, nowoczesnymi projektami. Drzwi ze stali posiadają wiele zalet, niektóre z nich nie są w ogóle brane pod uwagę przez użytkowników przy zakupie. Jakie cechy mogą zmienić ich zdanie?

Wygląd drzwi zewnętrznych

Stalowe drzwi zewnętrzne są przez wielu uznawane za zbyt surowe. Wynika to z faktu, że dawniej były one stosowane wyłącznie w halach produkcyjnych i innych budynkach przemysłowych. Są to miejsca, w których estetyka ma trzeciorzędne znaczenie. Współcześnie wiele elementów architektury industrialnej i fabrycznego wyposażenia wnętrz uchodzi za bardzo stylowe. Wciąż jednak nie wszyscy podzielają taką opinię. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na budowę domu o minimalistycznym wyglądzie, stalowe drzwi zewnętrzne będą dużym atutem i świetnym uzupełnieniem wyglądu fasady budynku. Najbardziej surowe projekty nie pozwalają nam wręcz na wybór drzwi drewnianych. 

Ochrona przed włamaniami

W tym aspekcie drzwi stalowe zewnętrzne posiadają niezaprzeczalną przewagę. Przede wszystkim są niebywale odporne na uszkodzenia mechaniczne. Stanowią barierę, której nie da się sforsować nawet przy użyciu łomu lub innego podobnego narzędzia. Oczywiście te właściwości na nic się nie zdadzą, jeśli drzwi zostaną wyposażone w niskiej jakości zamek. Z pewnością znajdą jednak Państwo model, który będzie posiadał wystarczająco dobre wyposażenie. Pożądany efekt przyniesie połączenie czynnika wytrzymałości fizycznej i zastosowanej technologii. 

Izolacja termiczna i akustyczna

To prawda, że drewniane drzwi zewnętrzne ze swej natury stanowią lepszą barierę chroniącą przed niepożądanym hałasem i niechcianą cyrkulacją powietrza. Coraz częściej jednak modele stalowe posiadają zaawansowane systemy uszczelnień pozwalające im dobić do parametrów uzyskiwanych przez drzwi wykonane z drewna. Nie powinien więc być to decydujący o zakupie wymiar. Należy zwrócić uwagę na dane dotyczące konkretnego produktu, a nie kierować się ogólnymi stwierdzeniami czy stereotypami dotyczącymi materiałów czy grup artykułów. 

Ostateczny wybór między zewnętrznymi drzwiami drewnianymi i stalowymi będzie raczej związany z wyglądem fasady domu. Jest jednak kategoria projektów budynków, które pozwalają na dowolność w wyborze stylistyki drzwi i okien. Jeśli mamy taką możliwość, możemy kierować się swoim gustem i parametrami produktów.