Kupiliście właśnie nowe mieszkanie w stanie surowym? A może przeprowadziliście generalny remont? Zastanawiacie się w jakiej kolejności działać, by o niczym nie zapomnieć i nie popełnić błędu? podpowiemy w jakiej kolejności wykonać prace wykończeniowe.

Przed wyczekiwanym umeblowaniem i wprowadzeniem się do nowego lokum trzeba zadbać o kilka spraw. Podstawą wszystkich etapów jest odpowiedni sprzęt: drabina (taka jak Drabiny-Krause.dmn.pl), zestaw wkrętaków, wiertarka, młotek, dobre pędzle i kuweta do malowania. Nie ma znaczenia czy Twoje mieszkanie jest malutkie, czy wręcz przeciwnie – to ogromny apartament. Choć każdy lokal jest inny, kolejność wykonywania poszczególnych prac zbliżających Was do upragnionego momentu wprowadzenia się pozostaje taka sama. Warto o tym pamiętać, by efekt końcowy był dokładnie taki, jak sobie to wymarzyliście, a sama praca była przyjemna i przebiegała bez komplikacji.

1. Układ ścian

Jeśli nie odpowiada Wam obecny podział pomieszczeń, zaplanowaliście wnękę, miejsce na kominek lub po prostu chcecie pozbyć się wybranych ścian, to sam początek jest odpowiednim (i jedynym!) momentem na tego typu zmiany.

2. Instalacje

Drugi etap to rozłożenie wszelkiego typu instalacji. Hydraulika, elektryka, wentylacje – te sprawy muszą zostać załatwione przed jakimikolwiek innymi pracami. Wyobraźcie sobie, że zapomnieliście o przewodach elektrycznych i nagle trzeba skuwać piękne, równe ściany… Lepiej tego uniknąć!

3.Tynki

Zwyczajowo tynkowanie rozpoczyna się od góry, czyli od sufitu, sukcesywnie przechodząc niżej na ściany. Wszelkiego rodzaju wnęki, zaułki czy okolice framug tynkujemy na samym końcu.

4. Pokrycie ścian

Otynkowane i wyschnięte ściany i sufity właśnie teraz powinny zostać oszlifowane i dopracowane. Tuż po tym możecie zająć się kładzeniem kafelek na ściany i podłogi.

5. Gruntowanie

Solidne gruntowanie pozwoli wzmocnić Twoje ściany zabezpieczy je na lata, a przy okazji wszelkiego rodzaju farby czy tapety będą utrzymywać się dłużej. Warto więc poświęcić chwilę na zagruntowanie wnętrz, choć nie jest to obowiązkowy punkt.

6. Podłogi

Szóstym etapem prac wykończeniowych jest położenie podłóg. Nie zaszkodzi, jeśli zastosujecie odpowiedni podkład wyciszający, który z jednej strony wygłuszy podłogę, a jednocześnie zatrzyma ciepło wnętrza.

7. Drzwi

Położone podłogi umożliwią Ci dokładnie zmierzenie wysokości, grubości i szerokości drzwi. Dobierzcie je tak, by pasowały do efektu końcowego, gdyż wymiana drzwi na nowe wymaga dość sporych nakładów finansowych i po prostu nie zmienia się ich za często, w odróżnieniu od koloru ścian.

8. Malowanie ścian

Wreszcie można zająć się tym, co jest przez wielu uwielbiane – czyli nadawanie prawdziwego charakteru wnętrzom. Możecie to zrobić samemu, wyposażając się w stabilną drabinę i dobre wałki niegubiące włosia.

9. Meble, sprzęty, dekoracje

Gdy farba już wyschnie możecie… zacząć się urządzać! Oczywiście koniecznie musicie zacząć od ustawienia mebli, skręcenia ich, przewiercenia półek, regałów czy uchwytu na telewizor. Ten punkt jest raczej oczywisty, dlatego nie będziemy go już omawiać.

Remont i przeprowadzka to dla wielu nas niezapomniane przeżycie. Zwłaszcza, jeśli to pierwsza wyprowadzka z domu rodzinnego. Pamiętajcie jednak, by nie robić tego w chaosie i nie zapomnieć o żadnym z istotnych elementów.