Bez wątpienia te fioletowo-granatowe owoce opanowały nasze talerze. Walory borówek amerykańskich co roku docenia coraz więcej osób. Wśród ich miłośników znajdują się nie tylko pasjonaci zdrowego odżywiania. Chętnie sięgają po nie sportowcy, jak i osoby, które pragną zrzucić nadmiar kilogramów. Dziś sprawdzamy, jakie zalety ma regularne zajadanie się tym zdrowym smakołykiem.

Borówka amerykańska — zdrowie w czystej postaci

Ten niewielki owoc jest wręcz naszpikowany witaminami i składnikami mineralnymi i dostarcza aż 24% dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Posiada właściwości, które chronią przed wolnymi rodnikami. Borówka amerykańska jest więc królową antyoksydantów. To owoc bogaty w błonnik, tak cenny dla dobrego funkcjonowania ludzkiego organizmu. 

Tarcza przeciw chorobom, czyli borówka amerykańska w roli głównej

Niewiele owoców jest takim panaceum na różne schorzenia. Borówka amerykańska wpływa korzystnie na układ krążenia. Antocyjany uszczelniają układ krwionośny i regulują ciśnienie krwi, tym samym chroniąc nas przed groźnymi chorobami. Jej regularne spożywanie działa pozytywnie także nasz wzrok i reguluje trawienie. Mało osób o tym wie, ale owoc ten jest również niezwykle skuteczny w leczeniu alergii.

Co więcej, jego systematyczne spożywanie odgrywa znaczącą rolę w profilaktyce nowotworowej. To wszystko dzięki przeciwutleniaczom, które niejako zapobiegają tego rodzaju chorobom. Obniżają też poziom tzw. złego cholesterolu – dzięki czemu uchronisz się przed miażdżycą. Zajadanie się borówką amerykańską korzystnie wpływa również na skórę. Owoc ten spowalnia procesy starzenia, a także leczy trądzik i regenerują skórę. 

Smaczny dodatek do śniadań i deserów

Owsianki wypełnione borówkami amerykańskimi lub deser lodowy z udziałem tych owoców — pycha! Te małe słodkie kulki posłużą Ci również jako dodatek do naleśników, placków, wypieków i innych smakołyków. Śmiało możesz też wykonać z nich orzeźwiający koktajl. 

Borówka amerykańska kontra odchudzanie 

Sprzymierzeniec w walce z dodatkowymi kilogramami? Oczywiście borówka amerykańska! Jej owoce mają niski indeks glikemiczny i są mało kaloryczne. Nic dziwnego — składają się w 84% z wody. Dzięki temu osoby, którym zależy na utracie wagi mogą jeść je bez przeszkód. Przydadzą się również po intensywnym wysiłku fizycznym. Dlaczego? Ponieważ poprawiają regenerację mięśni.

Pamiętaj, że każdy – kto dysponuje kawałkiem ziemi – może samodzielnie wyhodować taki krzew, a potem mieć z niego owoce. Całą listę sadzonek borówki amerykańskiej znajdziesz w sklepie Zielonym do Góry. Zapewniamy, że będziesz miał z nich obfite plony!