Stoisz przed sklepową półką w dziale dziecięcym i zastanawiasz się nad wyborem konkretnej paczki pieluch? Dla wielu rodziców decyzja wcale nie jest taka oczywista. Każde dziecko rośnie i rozwija się w swoim własnym tempie. Jeden niemowlak może nosić klasyczne „jedynki”. Drugi zaś, będący w tym samym wieku, będzie potrzebował większego rozmiaru. Które pieluchy spełniają swoje zadanie “na piątkę”? Jak właściwie ocenić rozmiar? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

Pieluchy idealne

Jak wygląda perfekcyjnie dopasowana pieluszka? Przede wszystkim musi ona przylegać do ciała. Niezbyt ciasno, natomiast ściśle. By się o tym upewnić, niektórzy wykonują test, wkładając dwa palce pod krawędź. Zakładając pieluchę, należy zwrócić uwagę na to, by materiał się nie marszczył ani nie zgniatał. Pielucha powinna być lekko naciągnięta i zapięta poniżej pępka dziecka. Założona, nie może w żaden sposób krępować ruchów malucha. Jak zatem rozpoznać, czy nadszedł już czas na zmianę rozmiaru? Czytaj dalej!

Rozmiar pieluchy ma znaczenie

Jak rozpoznać , że pielucha powinna być zmieniona na większą? Możesz to dostrzec nawet podczas jej zakładania. Jeżeli rzepy nie układają się równo, a boki nie zapewniają swobody podczas zakładania, czas na nowy rozmiar. Istotne są również otwory na nóżki malucha. Jeżeli pielucha jest za mała, dziecko może odczuwać dyskomfort w tych miejscach. Zbyt ciasny wariant jest po prostu nieprzyjemny i niewygodny. Dziecko prawdopodobnie będzie nam to sygnalizować, kręcąc się lub starając się zdjąć pieluchę. Zbyt duży model z kolei będzie skutkować ulewaniem przez nogawkę. Pamiętaj, że jedynie właściwie dobrana wersja skutecznie chłonie wilgoć. Dobrze dopasowana pieluszka ogranicza także kontakt ze skórą i pozostaje na swoim miejscu. Zwykle eliminowane są też dzięki temu problematyczne odparzenia. 

Pieluchy kontra waga

Twoje dziecko zbliża się do górnej granicy wagowej, przewidzianej dla konkretnej rozmiarówki? Jest to najbardziej odpowiedni moment na zmianę modelu na większy. Zbyt mały egzemplarz nie jest wystarczająco chłonny. Co więcej, tylna strefa pieluchy nie obejmuje już pupy dziecka w całości. Nie jest to wygodne ani dla szkraba, ani dla jego rodziców. Najczęściej podczas wyboru bierzemy pod uwagę po prostu wagę dziecka. Taka informacja jest widoczna na opakowaniu danego modelu pieluszek. Sklep ASTER BIS oferuje np. pieluchy marki DADA w kilku wariantach rozmiarowych. Fason również nie jest bez znaczenia. Dla noworodków i niemowląt dedykowane są pieluchy zapinane na rzepy. Natomiast dla nieco starszych dzieci idealne będą wersje wsuwane.